Aktuality ze skleníků: kvetoucí kávovník a exotické rostliny s exotickými jmény

Následující víkend se návštěvníkům ostravské zoologické zahrady opět otevřou pěstební skleníky. A co je v nich aktuálně zajímavého k vidění? Je to např. bohatě kvetoucí kávovník, jehož květy navíc velmi intenzivně voní, nebo rostliny se zvláštními jmény jako tupoušek, vanda či martej.

Aktuality ze skleníků: kvetoucí kávovník a exotické rostliny s exotickými jmény

Tupoušek (Medinilla magnifica)
Je to květina původem z tropických lesů Filipín s velkými kožovitými listy a nápadným květenstvím (lata) s velkými barevnými listeny. Je nazývána filipínskou orchidejí. Podobně jako orchideje patří mezi tzv. epifyty. To znamená, že rostlina neroste v půdě, ale vysoko v korunách velkých stromů. Stromy slouží jen jako opora, živiny jí rostlina neodčerpává jako parazitické druhy. Ty získává z rostlinného humusu obohaceného odumřelým hmyzem a exkrementy ptáků. Vodu přijímá ze vzdušné vlhkosti, která v lesích bývá až 100 %, a také z dešťové vody hromadící se v trhlinách kůry. Laty jsou až 50 cm dlouhé. Jednotlivé květy bývají až 2,5 cm velké. Barvu mají růžovou, červenou nebo fialovou. Plody jsou masité bobule. Je poměrně náročná na pěstování, k růstu potřebuje 10 až 12 hodin slunečního záření a teplota nesmí klesnout pod 15 °C.

Martej myrtolistá (Eugenia myrtifolia)
Jedná se stálezelený keř nebo menší stromek dorůstající 3-4 m původem z Austrálie. Má tmavě zelené listy, květy bílé rostoucí v trsu. Plody jsou malé červené peckovičky chutí podobné třešním. Většinou dozrávají na podzim a v zimě, proto se rostlině říká Vánoční třešeň. Rostlina je nenáročná a tedy vhodná k pěstování v květináčích, kde dorůstá výšky asi 1,5 m.

Vanda (Vanda)
Vanda je rod orchidejí s velkými různobarevnými květy. Jako jedna z mála orchidejí kvete také čistě modrým květem. Tvoří skupinu asi padesáti druhů původem z východoasijských tropů – vyskytuje se od Srí Lanky přes Čínu, Filipíny až do Austrálie. Jedná se také o epifytní rostlinu, listy jsou řemenovité, rourkovitě stočené vyrůstající ve dvou řadách a odolných proti suchu. Je velmi náročná na pěstování.

Prohlídky proběhnou 5. a 6. července od 11, 13 a 15 hodin. Zájemci nechť čekají u vstupu do zoo, kde si je vyzvedne průvodce. Upozorňujeme, že návštěva skleníků je možná pouze s průvodcem. Prohlídky jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace předem na tel. čísle 596 241 269.

Autor:
Vydáno: