3 výstavy pro celou rodinu

Letohrádek Mitrovských v Brně si na podzim pro návštěvníky připravil hned tři rodinné výstavy v jedné. Největším tahákem je bezesporu legendární dvojice kutilů Pat a Mat. Pro dámské pohledy s citem pro detail je nachystána výstava Střípky z dějin módy na panenkách a pro zkoumavé obdivovatele techniky výstava Modely autíček a fotografie automobilů.

3 výstavy pro celou rodinu

Pat a Mat

Za výstavou o nezapomenutelné dvojici kutilů stojí filmová společnost Bonton, která je v současnosti správcem největšího archivu českých hraných filmů u nás. Na výstavě, kterou Bonton pro Letohrádek připravil, se dozvíte, jak seriál vzniká za pomoci technických scénářů a detailních rozkresů pohybu figurek. Nebudou chybět loutky chronických smolařů a také ukázka toho, co skrývají pod barevnými tričky, dále zmenšené rekvizity a kulisy jako dvojdomek, obývací pokoj, kutilská dílna, ale i létací balón a další drobnosti z jednoho z nejoblíbenějších večerníčků minulé i současné studiové tvorby.

Stručná historie večerníčku Pat a Mat

Pilotní díl vznikl v roce 1976. Lubomír Beneš výtvarník a režisér se inspiroval svými vtipy, které vymýšlel a kreslil do časopisu, se dvěma kutily panem Ouholíčkem a panem Sedlecem. Ke spolupráci přizval dramaturga Jiřího Kubíčka a výtvarníka Vladimíra Jiránka a společně vytvořili film „Kuťáci“. Od roku 1979 natáčeli tvůrci seriál  „…a je to!“ v Krátkém filmu Praha pro Slovenskou televizi Bratislava. V seriálu „…a je to!“, si kuťáci převlékli trička a dostali rádiovku a kulicha. Po krátké pauze pokračovalo v roce 1985 natáčení seriálu „…a je to!“ přímo pro Krátký film Praha. V té době dostali kutilové svoje jména Pat a Mat. Při hledání jmen se Lubomír Beneš nechal inspirovat přáním dětí, se kterými besedoval o svých filmech – vznikli tak Patlal a Matlal, později zkráceně Pat a Mat. Hlavní inspirací pro jejich příběhy je manuální nešikovnost. Důležitá však není jen legrace, ale i optimistický postoj Pata a Mata k životu. I když je vše ztracené, nikdy neskládají ruce do klína a nakonec jsou vždy se svým řešením spokojeni, což nám také dávají najevo známým gestem „…a je to!“. Pokračování seriálu Pat a Mat a Pat a Mat se vracejí, bylo natáčeno v různých studiích. V současné době existuje již 90 dílů seriálu. Posledních 13 dílů ze série „Pat a Mat na venkově“ produkovalo studio Patmat s.r.o. Nové náměty vymyslel a filmy režíroval Marek Beneš, syn Lubomíra Beneše. Seriál s Patem a Matem je úspěšný po celém světě, kde se však jmenuje různě. V Polsku to jsou „Sousedi“ a v Holandsku Buurman en Buurman (Soused a soused). Překvapením pro tvůrce seriálu je i velká popularita Pata a Mata v Íránu.

Střípky z dějin módy na panenkách

Autorkou téměř stovky exponátů – tedy ručně šitých a zdobených šatů a patřičných doplňků oblečených na panenkách Barbie a Steffi – je Zdeňka Mudráková ze Zlína. S touto činností začala už během dospívání, ale intenzivně se jí věnuje až posledních 25 let. „Panenky nejsou až tak důležité – jsou to jen manekýnky pro zmenšené modely historických oděvů“. Záběr tvorby je široký – přes 2000 let – od Egypta, přes Krétu, Řecko a Řím, dále jednotlivé slohy a oděvní styly od středověku až po nedávnou minulost – 90. léta 20. století. „Čím je miniatura oděvu komplikovanější, tím je pro mě práce záživnější“, dodává autorka, která shání pro co největší přesnost staré látky a ty si následně podle potřeby dále barví a i jinak upravuje. Nejvíce ji baví detaily (např. 2-cm boty, kabelky, klobouky s miniaturními ozdobami, okrasné límce, knoflíky, šperky apod.). V poslední době se věnuje také miniaturním pánským oděvům a uniformám. Nejnovějším přírůstkem do kolekce je král a císař Karel IV. Z významných historických postav na výstavě představíme Kleopatru, Jana Ámose Komenského, Marii Terezii, Napoleona, Lady Dianu a mnohé další. Veškeré modely historických oděvů jsou ušité přesně podle předloh – portrétních obrazů nebo fotografií v encyklopedické literatuře.

Modely autíček a fotografie automobilů

Především pro kluky, ale samozřejmě pro všechny milovníky krásy na čtyřech kolech, je určena třetí výstava modelů autíček a fotografií automobilů. Majitelem rozsáhlé sbírky autíček - čítající téměř 1000 kusů - je Stanislav Hajšel z Náměště nad Oslavou, který vysvětluje, jakým systémem budou autíčka na výstavě řazená. „Sběratelská velikost je 1 : 43. Vystavené automobily budou uspořádány podle výrobců a států původu, dále automobily charakteristické svojí funkcí – autobusy, nákladní vozidla, policejní nebo hasičské vozy“. K výstavě modelů patří fotografie automobilů nebo jejich částí od uměleckého fotografa Vojmíra Blažka z Třebíče. Obdivovatelé a příznivci motorismu si tak určitě přijdou na své!

3 výstavy pro celou rodinu, Letohrádek Mitrovských v Brně
16. 9. – 19. 11. 2017, út. – ne. 10 – 16 h.
www.letohradekbrno.cz
Vstupné: dospělí 85 Kč, senioři a VŠ studenti 65 Kč, SŠ studenti 60 Kč, děti ZŠ 50 Kč, děti MŠ 25 Kč, fotopoplatek 10 Kč

Autor:
Vydáno: