Téma týdne – životní prostředí

Soutěž již skončila (20. 11. 2016 23.59).

Chráníš životní prostředí? Třídíš odpadky nebo jinak přírodě pomáháš? Myslíš si, že je nutné přírodu chránit? A jak bychom jí měli chránit? Můžeš například nakreslit jak by příroda rozhodně neměla vypadat (černé skládky, odpadky v lese…).

Téma týdne – životní prostředí

Pokud chceš vyhrát tuto knihu, tak nám napiš pár veršů, jakkoliv dlouhou povídku nebo namaluj obrázek. Nezapomeň, že tvé příspěvky musí vystihovat toto téma týdne.

Své dílo pošli na *** soutěž již skončila *** a nezapomeň připojit své celé jméno a adresu, abychom Ti v případě výhry mohli odměnu zaslat.

Příspěvky, které nám zasíláte

Třídím odpad poctivě,
třídím, až se kouří ze mě,
papír patří do žlutého,
poděkuje nám pak Země.

Třídím plast, sklo, oblečení,
papír dávám stranou taky,
ledničku mám A plus plus plus,
v potoce chci vidět raky.

Nikdy ani papíreček
neodhodím do trávy,
a slepicím u sousedky
nosím zbytky potravy.

Pavla Jaklová

Kapr v našem rybníce

Byl jednou jeden kapr, který se jmenoval Bubla, protože měl rád bubliny. Bydlel v rybníce u vesnice Březí. Měl bublinové pole, na kterém pěstoval všechny své bubliny.

Pěstoval je tak, že si postavil skleník. Obden vždy sázel maličké bublinky a to tak, že se nadechl a zabořil hlavu do bahna a zhluboka fouknul. Další den bubliny vyletěly z bahna až do stropu skleníku, kde se spojovaly a vznikla tak velká bublina. Každý měsíc otevřel okno skleníku a zralá bublina vyletěla na hladinu.

Jednoho dne zapomněl Bubla otevřít okno skleníku, ten se vznesl k hladině a tam ho uviděli lidé. Mysleli si, že tam někdo založil skládku. Začali házet do rybníka různé věci, které tam nepatří.

Když Bubla uviděl, jak mu různé odpadky leží na bublinovém poli, tak se moc rozzlobil. Také se divil, kam zmizel jeho skleník. Ihned se vydal na hladinu, aby viděl, co se děje. Když vyplaval, zpozoroval lidi, jak hází odpadky do rybníka..... a také uviděl svůj skleník.

Hned dostal nápad, jak lidi přinutit, aby přestali házet odpadky. Svolal tedy všechny ryby v rybníce a všichni naráz vyskočili nad hladinu. Jakmile lidé uviděli, že v rybníce žijí ryby, tak přestali házet odpadky do rybníka.

Potom společně vyčistili rybník a vše se vrátilo do starých kolejí.

Bubla opět pěstoval své bubliny a všechny ryby si užívaly čistou vodu v rybníce. A lidé, ti chodili na procházky kolem rybníka a měli radost, že všechno vypadá tak, jak má.

Filip Kovářík

Příroda, je to nejkrásnější, co máme. Stromy, rostliny, zvěř, hmyz, motýli, potoky, řeky, ryby, ptáci. Musíme přírodu chránit a ne ji zaplavovat odpadky. Nesmíme ji ničit černými skládkami, ale ani zahazováním papírků, krabiček, různých obalů. Doma si také nezahazuje smetí na zem, ale do koše na odpadky, které ještě třídíme, abychom šetřili životní prostředí. Chovejme se tam i venku. Na odpadky jsou také odpadkové koše, kontejnery, popřípadě sběrné dvory na objemnější odpad. Uvědomme si, že i různými chemikáliemi používanými na postřiky, odpadem z továren jsme přišli už o mnoho druhů fauny i flóry. Rozhlédněme se kolem nás a uvidíme zeleň, rozkvetlé louky, poletující motýli, zpěv ptáků, přece o tuto krásu nechceme přijít a hlavně, měli bychom ji zanechat i pro další generace.

Vladimíra Komendová

Víčko k víčku pro holčičku

Heslo naší sbírky je,
Mišička se usměje.

Plné vaky víček z lahví,
vycestují autem za ní.

Nasbíráme hodně víček,
vždyť pomáhá sto ručiček.
Recyklace je náš cíl,
to ví každý chytrolín.
Mišičku tím potěšíme
a přírodu zachráníme.

Kolektiv žáku 3. B ZŠ Letců R. A. F. Nymburk

Autor:
Vydáno: