Téma týdne – Vánoce

Soutěž již skončila (21. 12. 2014 23.59).

Máte rádi Vánoce? Kde a s kým je trávíte nejčastěji? Máte nějakou veselou příhodu? Který dárek vás nejvíce překvapil? Vytváříte vlastní dárky nebo je kupujete? Dodržujete nějaké tradice? Máte živý vánoční stromek? Zpíváte koledy nebo chodíte třeba do kostelů a na vánoční trhy? Jak vypadá váš Štědrovečerní den?

Téma týdne – Vánoce

Pokud chceš vyhrát tuto knihu, tak nám napiš pár veršů, jakkoliv dlouhou povídku nebo namaluj obrázek. Nezapomeň, že tvé příspěvky musí vystihovat toto téma týdne.

Své dílo pošli na *** soutěž již skončila *** a nezapomeň připojit své celé jméno a adresu, abychom Ti v případě výhry mohli odměnu zaslat.

Příspěvky, které nám zasíláte

Letos budou Vánoce
tradiční až běda,
u stromku my, bratranec,
teta, pes a děda,
i strejda přijede k nám,
aby nemusel být sám.

Ráno nabalíme auto
jako vždy až po střechu,
salát, řízky, cukroví,
pojedeme bez spěchu
popřát krásné, klidné svátky
i do ZOO za zvířátky.
A pak, cestou z výletu
zazvoníme na tetu,
vyložíme zavazadla,
najdem, kam vánočka spadla,
no a až se zešeří,
nachystáme večeři.

Až nacpeme svoje bříška,
budem čekat na Ježíška,
a i kdyby v světle svíce
nic nám nenadělil vice,
nebudem mít po náladě
- hlavně, že jsme pohromadě.

Pavla Jaklová

Vánoční dny hektické,
beze sněhu - křičím ne!
Ať s dárky, nebo bez,
v pohodě je chci mít přec.

Koupím jen pár větviček,
nakrojím pět jablíček,
aby pět dní v týdnu bylo -
jídlo, a nic neubylo.
Na víkend si nechám zbytky,
aby žaludek můj nebyl plytký.

Koledami zkrášlím svátky,
pokoukám se na pohádky.
Žádné hádky, ani stres,
tyto chvíle jsou jako pohádkový ples!

Šárka Morávková

Vánoce na chalupě

Vánoce – jsou pro mě stejně jako pro většinu dětí a věřím, že i dospělých, nejkrásnější svátky v roce, a proto se s Vámi ráda podělím o můj vánoční příběh.

Bydlíme, stejně jako spousta rodin žijících ve městech, v panelákovém bytě, a tak když nám strýc nabídl, či bychom nechtěli prožít Vánoce u něj na chalupě, přijali jsme to opravdu s radostí. Jednalo se totiž o lákavé pozvání. Chaloupka se nacházela v malebné valašské krajině, na horské samotě v Bílých Karpatech, kde navíc panovala kouzelná atmosféra jako v pohádce. I když nás trochu mrzelo, že není sníh a nedá se lyžovat, mělo to svoji výhodu, kterou jsme ocenili hned při příjezdu. Autem jsem dojeli až k chalupě a nemuseli jsme nést věci z vesnice, jež byla vzdálená přibližně 4 kilometry od chalupy. Když totiž napadl sníh, nebyla k chalupě žádná příst upová cesta. A podle tehdejší předpovědi počasí sníh na Vánoce být neměl – čili měly být Vánoce na blátě.

A tak jsme pěkně nabalení na Štědrý den dorazili na chalupu. Dárky, kapr, salát, ovoce - prostě bylo toho jedno plné auto ! Ovšem vzít takové obyčejné zápalky, to nenapadlo nikoho, a protože jsme na chalupě žádné sirky nenašli, museli jsme si oheň křesat. Trvalo to pěkně dlouho a mezitím jsme pěkně promrzli. Naštěstí jsme našli petrolejovou lampu, jež nám na chalupě udržovala oheň. Oheň byl, ale scházel signál, abychom zavolali strýci, protože jsme nemohli najít klíče od koupelny, kde byla i toaleta. Toaletu nahradila klasická dřevěná kadibudka venku a k mytí posloužil plastový lavor.

Čekali jsme, co se nám přihodí dál a opravdu - obalený kapr, kterého chtěla maminka smažit, spadl do kbelíku s vodou. Ještě, že jsme měli s sebou i sýr a vepřové řízky.

Pak už to probíhalo normálně, nazdobit stromek, připravit dárky, večeři, koledy, a pak jsme hráli karty, protože na chalupě chyběla televize. Když jsme šli o půlnoci spát, sníh ještě nepadal, ale ráno se při pohledu z okna naskýtal pohled přímo ladovský.

Ovšem zapadlá pod sněhovou přikrývkou byla i obě auta a to byl malér. My děti jsme šly stavět sněhuláky, ale dospěláci z toho byli pěkně v šoku a sníh padal a padal. Sníh k Vánocům patří a bylo to nádherné, ale jak dostaneme auta dolů do vesnice? "Necháme to koňovi", pronesla maminka a šla s námi stavět sněhuláky. Pak jsme si naplnili igelitové pytle senem a jezdili jsme z kopce od chalupy až dolů k potoku.

Protože sněžilo a sněžilo, auta pak dolů do vesnice pomohl dopravit pásový traktor. Jinak bychom tam snad zůstali až do jara…

Tyto Vánoce na chalupě u strýce byly nevšední, krásné a nikdy na ně nezapomenu, ale jsou jen vzpomínkou, protože strýc již zemřel a chaloupku koupil nový majitel.

Vánoce

Vánoce jsou věčná inspirace,
každý rok se opakuje stejná inscenace.
Náš Spasitel se narodil,
aby nikdo z nás v životě nezbloudil
a na správnou cestu natrefil.
Radujme se, aleluja,
my všichni, nejen ty, nýbrž i já.

Marcela Machů

Vánoční čas nastal,
překvapení přichystal.
Perníčky a cukroví napečeme,
před starostmi utečeme.
Vánoce jsou svátky klidu,
každý najdeme svého hrdinu.
Na pohádky díváme se,
úsměv na tváři se nese.
Pod stromečkem dárky najdeme,
na půlnoční mši si zajdeme.
Krásné svátky lidem všem,
ať slova láska a mír zná tato Zem.

Vladimíra Komendová

Autor:
Vydáno: