Téma týdne – podzim

Soutěž již skončila (20. 9. 2015 23.59).

Máš rád(a) podzim? Co na něm máš nejraději? Rád(a) se procházíš například v přírodě? Slavíš například dušičky? Nebo rád(a) jíš svatomartinskou husu? Také nám můžeš nakreslit (vyrobit) podzimní obrázek, nebo zvířátko z podzimních plodů. Fantazii se meze nekladou.

Téma týdne – podzim

Pokud chceš vyhrát tuto knihu, tak nám napiš pár veršů, jakkoliv dlouhou povídku nebo namaluj obrázek. Nezapomeň, že tvé příspěvky musí vystihovat toto téma týdne.

Své dílo pošli na *** soutěž již skončila *** a nezapomeň připojit své celé jméno a adresu, abychom Ti v případě výhry mohli odměnu zaslat.

Příspěvky, které nám zasíláte

Podzimní překvapení

Letošní první nesmělé padání barevného listí ze stromů mi připomíná loňský kouzelný podzimní podvečer na okraji lesa. To díky tomu, že mám podzim ráda a že se ráda procházím tou barevnou podzimní přírodou, která se po celém náročném roce chystá k odpočinku.

Loni jsem se jako každý rok na podzim procházela za vesnicí až k lesům. Míjela jsem louky, pole i rybníky a vychutnávala si příjemnou atmosféru podzimního podvečera s vůní spáleného dřevo a natě, když jsem došla až k jednomu lesu. Na jeho kraji byly samé listnaté stromy, s jejichž lístky jemný větřík tančil a mnohé z nich ladně padaly až na zem. Právě v těchto spadaných lístcích, šatících ospalou zem, se každý rok moc ráda procházím.

Brouzdala jsem tou barevnou peřinou, když jsem si najednou všimla něčeho podivuhodného až kouzelného. V té hromadě listí jsem se neprocházela sama. Procházel se se mnou – no hádejte – plastový kelímek od jogurtu! Kdybych ten kelímek viděla v hromadě listí prostě jen ležet, ihned bych jej ze země sebrala a odnesla jej pryč z přírody, kam vůbec nepatří. Ale co s chodícím kelímkem? Sebrat jej? Nebo jej nechat nerušeně pokračovat v cestě?

Každopádně mě zajímalo, jak je možné, že kelímek chodí (navíc poměrně zmateně), aniž by měl přece nožičky. Odhodlala jsem se proto a přistoupila k němu blíž. Vtom mi náhle bylo vše jasné a musela jsem se začít smát. Vždyť ten kelímek měl na jednom konci bodlinky, funěl a také se mi zdálo, že přece jen i nějaké nožičky vidím. No ano, v tom kelímku byl schovaný ježek! Asi si chtěl pochutnat na zbytku jogurtu v kelímku, aniž by tušil, že se z něj pak nebude moci dostat.

Samozřejmě jsem ježka z kelímku vysvobodila a poté už jen sledovala, jak rychle mizí v hromadě listí u stromu. Nechala jsem ho tam a potichoučku, abych jej nerušila, jsem se vyplížila zpět na polní cestu a kelímek od jogurtu jsem samozřejmě vzala s sebou, abych jej při příští procházce lesem opět nepotkala zmateně se procházet ve spadaném listí.

Romana Sekerová

Už je podzim v krajině,
tahám draka ze skříně,
po spánku, co trval rok,
bude řádit jako cvok.
Přivážu mu velké třásně,
aby třepotal se krásně,
přivážu mu dlouhou šňůru,
aby ladně letěl vzhůru.

Pavla Jaklová

Podzim

Prochazim se krajinou,
kde stromy mění své kabáty.
Ptáci zpivaj smutné balady,
pro matičku Zemi svoji.
Poslední kviti rozkvétají
a já klidu se procházím.
Smutek padá na mě
a pro ostatní též.
Podzim barvy odhaluje
svoji tvar k světu ukazuje.
Poslední přípravy vrcholí.
Ach, ten podzim je kratky.

Markéta Könnyüová

Podzim u nás

Podzim je nádherné období,
příroda kolem nás se příjemně zabarví.
O jídlo na podzim venku nouzi nemáme,
jablka, hrušky nebo švestky ze stromů rádi trháme.
Na vesnicích jsou slyšet traktory,
lidé vyorávají na polích s nimi brambory.
Cítíme vůni pečeňáků,
v oblacích vidíme spoustu draků.
Dny se nám krátí, však netruchlíme,
po tmě si schovávanou užíváme.
A když se sejdeme večer u stolu,
vyrábíme si z kaštanů a žaludů.
Pak do vody a z ní rovnou do pelíšku
a maminka nám čte vždy hezkou knížku.
Už teď se těším, že i o skřítkovi Nilsovi třeba příběhy uslyším,
ale nebudu předbíhat, a teď už se rozloučím.

Vlaďka Zábnická

Autor:
Vydáno: