Téma týdne – památky

Soutěž již skončila (31. 5. 2015 23.59).

Jakou památku máš nejraději? Máš nějakou oblíbenou, kam pravidelně chodíš? Nakresli nám nějakou památku, nebo nám něco o nějaké napiš.

Téma týdne – památky

Pokud chceš vyhrát tuto knihu, tak nám napiš pár veršů, jakkoliv dlouhou povídku nebo namaluj obrázek. Nezapomeň, že tvé příspěvky musí vystihovat toto téma týdne.

Své dílo pošli na *** soutěž již skončila *** a nezapomeň připojit své celé jméno a adresu, abychom Ti v případě výhry mohli odměnu zaslat.

Příspěvky, které nám zasíláte

  • 31. 5. 2015, Pavla Jaklováobrázek
  • 31. 5. 2015, Medvědi, ŠD Berounpamátky
  • 31. 5. 2015, Edita Hruškováobrázek »vítěz soutěže«
  • 29. 5. 2015, David Hugrobrázek
  • 29. 5. 2015, Lenka Hugrováobrázek
  • 28. 5. 2015, Lenka Toušováobrázek
  • 28. 5. 2015, Lukáš Jaroš1,2,3,4
  • 27. 5. 2015, Markéta Könnyüováhrad Valdštejn
  • 25. 5. 2015, Tereza Urbanová1,2

Jistě každý z nás má nějakou svou oblíbenou památku, ať historickou, nebo třeba i přírodní. My jsme ve školní družině přemýšleli o tom, co pro nás všechny může být to nejoblíbenější. Po chvilku váhání jsme se všichni společně domluvili. A co si myslíte, že to asi je? Naše město Beroun je vcelku celé historické, vždyť v letošním roce slaví 750 let od první zmínky o tomto městu. A to je přeci hodně. Pro všechny z nás je nejcennější Jenštejnský dům, který stojí na Husově náměstí a patří k historicky nejstarším a architektonicky nejcennějším domům v Berouně. Na první pohled je vidět renesanční portál z červeného vápence s latinským nápisem. Přeložen do češtiny „Požehnej, Pane domu tomuto a všem přebývajícím v něm.“ Tato slova pronesl Jindřich Čížek v roce 1612. Dům postavil Jiří Táborský. Barokní podobu dostal dům přestavbou po požáru města v roce 1735. Patrové průčelí je zakončeno štíty. V přízemí domu se nachází křížová klenba s vavřínovým štukovým dekorem na střední sloup, kde lze místy vidět zkameněliny. A proč zrovna tento dům je pro nás nejcennější? V současné době se zde nachází Muzeum Českého krasu, jehož pracovníci se snaží všem obyvatelům, nejenom dětem přiblížit dávnou historii. Konají se zde různé výstavy, nejen historické, ale i umělecké. Pořádají se zde různé akce nejenom pro děti. Tento dům se otevírá celým srdcem všem. My, s Muzeem Českého krasu velmi dobře spolupracujeme. Navštěvujeme různé výstavy, nyní například výstavu „Verona“, která se přímo vztahuje k 750. Výročí vzniku města. Společně každým rokem čekáme v květnu na tramvaj, které se však nemůžeme dočkat, ale byl to staré přání berounských občanů. Zde se seznamujeme i s různými pověstmi, které se k Berounu vztahují. I Jenštejnský dům, má svou pověst.

Medvědi, ŠD Beroun

Ráda jezdím na hrad Valdštejn. Maji tam překrásnou kapličku, hradby a hlavně krasny zamek. Vevnitř se vždy citim uvolnene s pocitem, ze kdysi tudy chodivali vznesene dámy, pánové i kniže. Maji tam vystavane šaty a toalety, co pouzivali damy a co nosili majitele. Je tam překrasny vyhled na město Turnov. Podhrady je vězeni kde je chlad, kde nechavali vězně. Je tam poblíž místo kde proběhla bitva.

Markéta Könnyüová

Autor:
Vydáno: