Téma týdne – nuda

Soutěž již skončila (6. 10. 2018 23.59).

Nudíš se? Kdy se nudíš a jak často? Co děláš proti nudě? Co to vlastně podle Tebe nuda je? Myslíš si, že existuje někdo, kdo se nenudí? Máš nějaké oblíbené hry, které nudu zaženou? Třeba se nakresli jak takovou hru hraješ.

Chceš se nechat překvapit případnou výhrou? Určitě se bude jednat o knihu, ale o jakou přesně se dozvíš, až ji rozbalíš.

Abys mohl vyhrát, nám napiš pár veršů, jakkoliv dlouhou povídku nebo namaluj obrázek. Nezapomeň, že tvé příspěvky musí vystihovat toto téma týdne.

Své dílo pošli na *** soutěž již skončila *** a nezapomeň připojit své celé jméno a adresu, abychom Ti v případě výhry mohli odměnu zaslat.

Příspěvky, které nám zasíláte

  • 6. 10. 2018, Jan ŽofkaSvět hraček »vítěz soutěže«
  • 6. 10. 2018, Lenka Warzochováobrázek
  • 6. 10. 2018, Petr Műllerobrázek
  • 4. 10. 2018, Kačka Jeníčkováobrázek
  • 2. 10. 2018, Aleš GotzmannOspalé ráno
  • 1. 10. 2018, Radomíra GotzmannováU lékaře
  • 1. 10. 2018, Štěpán GotzmannNuda
  • 30. 9. 2018, Jana Plecháčováveršík

Svět hraček

Byl jednou jeden malý chlapec. Jmenoval se Emil Král, chodil do páté třídy. Měl svojí třídu rád, ale nikdy v ní neměl ty pravé kamarády, se kterými by si mohl odpoledne zajezdit na kole nebo jít do kina. Možná to byl jeden z důvodů, proč měl doma tolik hraček. Pokaždé když přišel domů ze školy, tak se zavřel do svého pokoje a stavěl. Měl desítky krabic naplněných stavebnicí Lego až po okraj – dlouhé kolejové dráhy s nástupišti, autíčka na ovládání a hromadu dalších krásných hraček. Když se všechno spojilo, tak z toho vzniklo krásné království, ve kterém si každý našel tu svou hrací část – svůj svět hraček.

Emil bude mít oslavu desátých narozenin a už se těší na to, co dostane. Budou to deskové hry? Nebo snad nové auto na autodráhu? Když přišli kamarádi, tak se už nemohl dočkat, až to všechno vypukne. Hned potom, co všichni popřáli všechno nejlepší k narozeninám, tak začal rozbalovat dárky. Byl nemile překvapen. Všechny dárky od kamarádů byly úplně jiné, než si představoval. Byly to samé počítačové hry a ještě k tomu ty, které nesnášel a nechápal, proč je všichni hrají. Mrzelo ho to, ale už se těšil, až si bude moci užít s němými kamarády v jeho království hraček. Když otevřel dveře od pokoje, tak se mu začali všichni smát. Dělali si z něj legraci, ptali se ho, jestli nechodí ještě do školky, a měli spoustu podobných urážek. Emil byl z toho velmi smutný. Myslel si, že si svůj den s kamarády užije, ale oni si z něj jen „stříleli“. Jedna z narážek na něj zněla takto: „ A nechceš třeba vyrábět hráčky? Ty mimino!“ Ale ta první věta ho velmi zaujala. Přišlo mu to jako dobrý nápad. Nebyl z té oslavy moc nadšený, ale odnesl si z ní možná celoživotní ponaučení. Celý večer přemýšlel, co by chtěl umět a jakou práci by chtěl dělat. Po dnešním náročném dni usnul rychle.

Zdálo se mu o tom, jak tomu bylo v době, kdy nebylo žádné Lego, ani žádné firmy, které hračky vyráběly. V tom snu viděl děti, které si hrály s obyčejnými větvemi a kamínky. Větve měly jako meče a bojovaly. S kamínky se trefovaly do důlků v zemi. Najednou se ocitl v době, kde už obchůdky s hračkami byly. Daly se koupit dřevěné kostičky, panenky a malá autíčka, ale pořád to nebylo ono. V dnešní době by o to moc dětí asi nestálo. Za chvilinku se posunul zase o kus dál. A to už bylo zajímavější! Začaly se objevovat první vláčky na kolejích, sběratelské kartičky a mnoho dalších věcí, které už byly pro Emila známější. Další „zastávka“ byla přítomnost. Přišly na řadu „kapslíkové“ pistole, Barbie panenky, vrtulníčky na ovládání a další hračky, o kterých se dětem před mnoha lety ani nezdálo. Myslel si, že už je konec, ale ne. Bylo to zvláštní, nevěděl, co se děje. Najednou stál před obrovským hračkářstvím. Pomalu, ale jistě začal číst velikánskou ceduli: „Království hraček Emila Krále.“ Nemohl tomu uvěřit! Vešel do obchodu a bylo tam opravdu všechno. Od hraček, které má on sám doma, až po ty, které ještě nikdo v současnosti neviděl. Po obchodě létaly speciální stroje, které dodávaly všechny potřebné věci do regálů a stojanů. Vše bylo zautomatizované a v obchodě pracoval jediný člověk – on sám. Všude bylo plno lidí a obchod doslova praskal ve švech.

Věděl, že to byl jenom sen, ale nikdy na ně j nezapomněl, a právě proto ve svém životě dělal vše, aby se jeho sen stal skutečností. Snažil se nevšímat si lidí okolo sebe, kteří mu říkali, že to je hloupost mít vlastní hračkářství, nebo svých otravných spolužáků, kteří se mu smáli za to, že si hraje s Legem i ve věku, ve kterém ostatní hrají jen a jen na počítači. A nakonec se mu to vyplatilo. Teď má svůj velký podnik a vítá tisíce lidí denně. A jeho sen se opravdu stal skutečností.

Jan Žofka

Ospalé ráno

Já osobně už se nudím,
již od rána, když se vzbudím.
Vstávati rychle z lůžka,
bývá pro mě fuška.

Až když budík zazvoní,
už jsem rázem na koni.
Přijde matka, řekne: "Hola,
vstávej synku, škola volá!"

Otvírám nadobro ospalé oči,
nuda v tu chvíli už pro mě končí,
neb škola nudu donutí,
že nebude mi po chuti.

Aleš Gotzmann

U lékaře

Nuda, to je potvora,
neb vždy na mě dolehne,
v čekárně u doktora,
kde můj zadek usedne.

Zahnat nudu? Pokus marný,
neb ráno přijdu do čekárny
a tam se nudím dokola,
než mě sestra zavolá.

Za tu dobu už bych měla
uklizeno co jsem chtěla
a mohla bych si jinak zas,
zpříjemniti volný čas.

Tak obdivuji, bohužel,
jen zadek můj, že vydržel.

Radomíra Gotzmannová

Nuda

Chtěl bych říci jen,
že můj nudný den,
je ovlivněn, tuším asi,
z velké míry na počasí.

Když od rána prší,
člověk předem tuší,
že bude zřejmě celý den,
pouze doma uvězněn.

Pohybová přijde krize,
jen internet a televize
a přitom bych si třeba rád,
šel na hřiště zakopat.

Ani v domě, ani v bytě,
však neuniknu aktivitě,
ovšem tyto činnosti,
konám spíše z nutnosti.

Když potom uklidím,
po nějakém čase,
nuda se ke mně navrací zase.

Štěpán Gotzmann

Když se někdo nudí dlouho,
nepovažuje to za chvíli pouhou.
Nuda je k ukousání hrozná,
kdo to zažil, sám se v těchto verších poznal.

S nudou se dá však bojovat,
můžeme si číst nebo jít na internet blogovat.
Internet je sice metla lidstva,
tady však pomůže - to je věc jistá.

Jana Plecháčová

Autor:
Vydáno: