Téma týdne – nejlepší vynálezy

Soutěž již skončila (10. 1. 2016 23.59).

Jaký je podle Tebe nejlepší vynález? A bez čeho by se lidé naopak obešli? Jaký je podle Tebe nejlepší vynálezce? A co si myslíš o životě vynálezců, chtěl(a) bys jím být? Co bys ve Tvém okolí zlepšil(a)? Čemu bys dal(a) nové funkce a jaké by to byly?

Téma týdne – nejlepší vynálezy

Pokud chceš vyhrát tuto knihu, tak nám napiš pár veršů, jakkoliv dlouhou povídku nebo namaluj obrázek. Nezapomeň, že tvé příspěvky musí vystihovat toto téma týdne.

Své dílo pošli na *** soutěž již skončila *** a nezapomeň připojit své celé jméno a adresu, abychom Ti v případě výhry mohli odměnu zaslat.

Příspěvky, které nám zasíláte

  • 10. 1. 2016, Pavla Jaklováveršíky
  • 10. 1. 2016, Zuzana Hlaváčová, 9 letobrázek »vítěz soutěže«
  • 9. 1. 2016, Martina Pincovážárovka
  • 8. 1. 2016, Míra Ouředníkjá a vynálezce
  • 8. 1. 2016, Veverušáci Berounvynálezy
  • 8. 1. 2016, Adam Šantorateleport
  • 5. 1. 2016, Vladimíra Komendováveršík
Kolem je plno vynálezů,
všude nějaký, kam vlezu,
fotobuňky, hrnce, baterky,
parfém na získání partnerky,
šminky, fixy, sirky, televizory,
internet, co rozšiřuje naše obzory,
trenčanské párky s fazolí,
anestezie, v níž nic nebolí,
mp-trojky, flashky, tablety,
recept na koláče od tety,
zubní kartáček a s ním pasta,
daktyloskopie, co úspěchy se chvástá,
DNA, RNA, antibiotika,
budík, co jde, přesto však netiká,
brýle a kontaktní čočky,
kapsičky pro psy, granule pro kočky…

A tak bych mohla dalších pět set let
jmenovat vše, co pozměnilo svět.
Nejvtipnější vynález, který mě napadá,
je Cimrmanova sádrová zubní náhrada.

Pavla Jaklová

Já a vynálezce

Jsem náruživý uživatel techniky a především elektroniky. Miluji počítače, počítačové hry, grafické karty, televizi, vyznám se v set-up boxech, v televizních kartách, v ladění televizních programů.

Co je ale pro mě osobně snad nejlepší vynález, jaký jen může být, je mobilní telefon. Mobil má v sobě snad všechno, co bych si od elektroniky mohl přát, od samotného telefonování komukoli, kdykoli a kamkoli, až po hry, písničky a různé programy.

Snad nejlepším vynálezem je dotykový telefon iPhone. takzvaný dotykáč. Za mě osobně patří Stevu Jobsovi Nobelova cena. Nebýt jeho, možná bychom ještě dnes byli závislí na pevných telefonních linkách, ačkoli já tuto dobu považuji za dobu kamennou. Vlastně jsem ji ani nezažil a i tak mi připadá příšerná.

Kdybych se technicky dokázal vyrovnat Jobsovi, vím naprosto přesně, jakým směrem bych se vydal. Bez dotykáče se samozřejmě žít nedá. Já bych ale šel ještě trochu dál. Co třeba takový pomysláč? Představuji si jakýsi čip, asi implantovaný do kůže na ruce, aby nepřekážel. A tímto čipem bych myšlenkově ovládal všechny funkce mobilu. Od samotného telefonování až po hry. Taky bych ho nikdy nemusel zoufale hledat, když ho někde založím. Prostě nádhera.

Takže je mi teď jasné, kudy se musím vydat. Od běžného uživatele dotykáče k vynálezci pomysláče. Skoro si myslím, že na rozdíl od Steva, tu Nobelovu cenu asi dostanu.

Míra Ouředník, 8.B

Sedíme ve školní družině a přemýšlíme nad otázkou. Jakou – nejlepší vynález. Každý má svoji utkvělou myšlenku, které věří nejvíce. Ale než jsme si ji navzájem řekli, přemýšlíme o tom, proč vlastně ty vynálezy jsou. Co za tím vším vězí. A najednou přicházíme na odpověď. Za každým vynálezem jistě stojí lenost a pohodlnost člověka, neboť každý si chce alespoň trochu tu svoji práci ulehčit, aby byla co nejjednodušší. Vynalézat něco, co vlastně ani nepotřebujeme je zbytečné a je to především ztráta času. Zpočátku historie lidstva bylo vynalézání něčeho velmi zdlouhavé a složité. Tenkrát totiž stačila pouze myšlenka a bylo vše na světě. Tak například před více než sedmi tisíci lety bylo považováno za geniální vynález na světě kolo (ovšem ne jízdní kolo). V současné době máme již ve vynálezech větší pořádek, neboť se stávalo, že k vynálezu se přihlásilo více lidí, firmy si navzájem kradly nápady, ale tím i peníze. Proto každý vynález dnes musí být patentován a musí být zaregistrován. A tak vynálezy jsou všude kolem nás. Kromě živočichů, rostlin, to znamená kolem živé přírody, ale i neživé přírody, musel někdo někdy vymyslet. A tak si dáváme různé příklady, co kdo jaký vynález zná. Pak si rozdáváme lístečky, na které se každý sám vyjádří, ale i zároveň napíše co by vynalezl on, kdyby se stal právě vynálezcem.

Aneta Kulhánková by vynalezla auto, které by jezdilo samo, neznečišťovalo by ovzduší ani život lidí.
Karolína Váňová – pro mě je největší vynález papíru. A kdybych já měla něco vynalézt, chtěla bych „něco“, co by umožnilo všem mít nějaké finance, peníze.
Tomáš Becher si myslí, že největším vynálezem jsou stavební stroje a nástroje. Bez nich by se nedalo stavět. Kdybych měl vynalézt něco já, měl by to být nějaký robot universál na všechno.
Barča Konečná – pro ni je největší vynález mobil. Umožňuje spojení mezi lidmi na celém světě. Především tehdy, když se něco stane a je potřeba pomoc.
Míša Henčová – největší vynález papír.
Adéla Dufková – největší vynález je počítač s internetem – vzdělávání, psaní atd. Sama by vynalezla nějaký robot pro radost, přesnost a lidskou společnost.
Matěj Smejkal říká, že lidé by se neobešli bez dopravních prostředků. Největší vynález vidí ve vynálezu peněz.
Tibor Nevelöš má za největší vynález oheň, který dává světlo a teplo. Sám by chtěl vynalézt teleport, neboť by byl za vteřinu tam, kde by chtěl být.
Adéla Neumanová vidí největší vynález postel na spaní.
Anička Fučíková – největší vynález je hromosvod. Chrání nás před blesky, nemusíme se strachovat při bouřce a nemusíme hlídat náš dům. Já bych vynalezla nepromokavé ponožky. Když jdeme na výlet, neměli bychom mokré nohy při dešti, ale i zpocené. Cítili bychom se v teple a příjemně. Neobejdeme se bez života. Vůbec bychom nebyli na světě.
Toník Scafari – pro mě osobně je největší vynález tablet. Mohu na něm hrát, dívat se na film, má internet, vyhledává čtení. Já bych osobně vynalezl nějaké léky, které by bránily všem, aby nikdo nekradl.
Bětka Langmajerová – největší vynález je pračka. Udržuje čisté oblečení. Já bych vynalezla mobil, který by se dobíjel sám sluncem nebo teplem, protože to lidi nebaví nabíjet elektřinou.
Adam Šantora – největší vynález je letadlo. Usnadňuje to dopravu a zrychluje přesun. Vynalezl by TELEPORT, který by usnadňoval přesun na velké vzdálenosti za krátkou dobu času, cestování vesmírem. Lidé by se obešli bez ohně a zbraní.
Johanka Stryková – největší vynález je postel. Já bych vynalezla robota, který by pomáhal postiženým lidem.
Jiří Fortuník – nejlepším vynálezem jsou léky, neboť bez nich by mnoho lidí umřelo.
Miroslav Koubík – největší vynález jsou podle mě brýle a žárovka. Já bych osobně vynalezl nějaký univerzální robot na všechno.

Veverušáci Beroun - Závodí

Nejlepší vynález je asi knihtisk. Vynálezci to měli hodně těžké, jejich práci v té době nikdo řádně neocenil. Myslím si, že všechno, co bylo vynalezeno je užitečné a pomáhá zjednodušovat a urychlovat práci.

Knihtisk správný vynález,
který Gutenberg vynalez,
už se knihy neopisují ručně,
tisknou se,ač zní to neskutečně.
Opisovat knihy dalo velkou práci,
tisknout je už pro legraci,
nasází se písmenka textu,
natře černí a list po listu,
už se na nás stránky valí,
a za chvíli se knihy balí.
Na ně čtenáři čekají,
knihách moudra hledají.

Vladimíra Komendová

Autor:
Vydáno: