Soutěž s Žerykem

Soutěž již skončila (2. 5. 2015 23.59).

Chceš získat krásné CD „Ať žije Žeryk“? Stačí nám jen zaslat obrázek či vymyšlenou povídku nebo básničku, ve které se bude vyskytovat hlavní hrdina tedy slavný pes Spejbla a Hurvínka - Žeryk.

Soutěž s Žerykem

Může se jednat o jakýkoliv obrázek, na kterém bude Žeryk, malovat můžete pastelkami, vodovkami, prostě čím Vás napadne. Následně obrázek nascenujte nebo vyfoťte a zašlete nám jej. Povídku či básničku můžete zaslat jakkoliv dlouhou, stačí klidně i čtyři řádky, hlavní je, aby se v ní opět vyskytoval Žeryk. Příspěvky zasílejte na *** soutěž již skončila ***.

Nezapomeňte připojit svoje celé jméno a adresu, abychom Vám v případě Vaší výhry mohli odměnu zaslat. Redakce vybere tři výherce, kteří získají CD „Ať žije Žeryk“.

Ať žije Žeryk

Jak již název této nové kompilace napovídá, vychází na počest chrabrého psíka Žeryka! Ten totiž právě v dubnu tohoto roku oslaví již 85. narozeniny, podle psích konvencí pak dokonce 595. Stejně dlouho doprovází naši čtveřici hrdinů - Hurvínka, Spejbla, Máničku a paní Kateřinu. Díky svým přirozeným instinktům mnoho řečí nenadělá, a to i přesto, že své role dokázal zaštěkat již ve 21 jazykových mutacích.

Na tomto CD uslyšíte ty nejlepší archivní nahrávky nejen v podání Žeryka (alias Miroslava Černého), ale i Miloše Kirschnera, Heleny Štáchové, Josefa Větrovce, Gabriely Vránové nebo Jiřího Líra. Speciální narozeninovou zdravici mu pak jeho věrní současní loutkoví a lidští kamarádi natočili letos v únoru.

 V zajímavém bookletu se dozvíte mnohé o zákulisním životě tohoto vitálního foxteriéra. Třeba proč se Žeryk jmenuje právě Žeryk či kdo ho kdysi pro divadlo vytvořil, nebo tam uvidíte, jakými jevištními podobami za ty roky prošel.

 Žeryk má narozeniny: oslavte je s ním v těch nejlepších scénkách!

 Odměnu do soutěže věnoval Supraphon. Děkujeme.

Příspěvky, které nám zasíláte

Jak jsem potkal Žeryka (a nejen ho ;-))

Je to už hodně dávno – stalo se to tak před 35 lety, kdy se na sloupu veřejného osvětlení objevil plakát, jenž zval na představení dřevěných loutek Spejbla a Hurvínka. Nedalo mi problém rodiče přemluvit, aby mi koupili vstupenku na toto představení. Problém v tom ale byl. V dobách předrevolučních bylo všechno „pod pultem“. Nakonec se na nás štěstí usmálo a podařilo se rodičům sehnat pouze jednu vstupenku. Na představení jsem musel jít sám, měl jsem strach, ale zvládl jsem to. Představení uběhlo jako voda. Bohužel si jeho název nepamatuji. Jediné co mi zůstalo v paměti - byl malý veselý psík, jménem Žeryk, který se vždy objevil a zasáhl v pravou chvíli.

Toto představení bylo na dlouhou dobu prvním a posledním setkáním s postavami Spejbla, Hurvínka, Žeryka, Bábinky a Máničky. Až později, možná až za dva roky donesl otec staré vinylové desky, které mu někdo daroval při pomoci při stěhování. I tehdy to byl poklad – desky byly z roku 1935. Byla mezi nimi i deska Hurvínek peče bábovku, kde hlasy ještě namluvil Josef Skupa. Deska sice byla prasklá, ale dala se na stařičkém gramofonu, který se točil rychlostí 78 otáček, přehrát. Příběh byl nádherný…

Od té doby jsem si Spejbla, Hurvínka a Žeryka zamiloval. Samozřejmě, nejvíc jsem měl rád Hurvínka a jeho rošťárny. Ale vždy se na scéně objevil Žeryk. Pomáhal, trochu zlobil, dělal lumpárny, vždy byl po boku Hurvínka či Máničky a vždy štěkl v pravý čas. Nejvíc jeho „osobnost“ vynikla v televizních večerníčcích – kdy jej loutka dokonale vystihla. A pak mi zůstala v paměti jeho role v trilogii „Past na Hurvínka“, „Mánička v pasti“ a „Past na Žeryka“. Ty jsem měl naposlouchané z kazet. Zde opravdu Žeryk hrál hlavní roli.

Po pár desítkách let jsem Žeryka viděl na vlastní oči znovu. To již v jiném představení, v jiném divadle a s publikem, nad kterým jsem vyčníval asi tak o půl metru. To hlavní se ale nezměnilo – Spejbl, Hurvínek, Žeryk, Bábinka a Mánička rozdávají dětem i dospělým smích a radost!

Pavel Chorobik

Hurvínkův jsem kamarád,
Hurvínek mě má moc rád,
já mu láskou lížu tvář,
pak mu skočím na polštář,
což pan Spejbl nerad vidí,
volá: „Ať se ten pes klidí!“

Když udělám oči smutné,
Spejbl ví, že není nutné,
vyhánět mě z postelí,
jsem čistý. A veselý.

Pavla Jaklová

Pejsek Žeryk s Hurvínkem
na výlet se dali
jeli raděj s tatínkem
aby se nebáli.

Vláček sviští po kolejích
Žeryk štěká radostí
ví, že jedou k tetě jejich,
která je vždy pohostí.

Michal Heča, 6 let

Žeryk velký hrdina,
na své kousky vzpomíná,
Hurvínek a Mánička,
mají pejska Žeryčka.
Spejbl, Hurvínkův tatínek,
dá Žeryka na řemínek,
Hurvínek to nemá rád,
vždyť Žeryk je kamarád.

Vladimíra Komendová

Autor:
Vydáno: