Soutěž o super knihu Šedé eminence v české historii

Soutěž již skončila (10. 4. 2016 23.59).

Chcete získat krásnou knihu „Šedé eminence v české historii“? Stačí jen splnit soutěžní úkol, který je popsaný níže.

Soutěž o super knihu Šedé eminence v české historii

Kniha Šedé eminence v české historii se zabývá českými historickými osobnostmi, o kterých se v hodinách dějepisu mlčí. Ve své době to ale byly osoby důležité, neboť hýbaly českou politickou scénou, společenským děním, někdy i kulturou a často tím vším dohromady. Dnes jsou však většinou známy jen úzkému okruhu historiků.

Víte, kdo byl nejmladším a také nejsympatičtějším potomkem Karla IV. a jak dopadl? Která česká královna měla největší vliv na politiku? Kdo byl nejbohatším člověkem zemí Koruny české nebo proč udělali Přemyslovci dvakrát tu stejnou chybu? Nevíte? Richard Händl vám to prozradí. A nejen to!

Jedna kapitola popisuje, jak dopadl nejmladší a také nejsympatičtější potomek Karla IV., takže soutěžní úkol je tentokráte jasný. Nakreslete obrázek, sepište povídku nebo básničku to vše s Karlem IV..

Povídku, veršík nebo obrázek zašlete na *** soutěž již skončila ***. Nezapomeňte připojit svoje celé jméno a adresu, abychom Vám v případě Vaší výhry mohli knihu zaslat. Jednoho výherce krásné knihy „Šedé eminence v české historii“ vybere redakce.

Výhry do soutěže věnovalo nakladatelství JOTA. Děkujeme.

Pokud jste nevyhráli, nebuďte smutní, knihu si můžete objednat na stránkách nakladatelství JOTA.

Příspěvky, které nám zasíláte

XXX

O Karlu IV. a (jeho) pohádkových přátelích

O králi Karlu IV. se toho ví skutečně mnoho. Mnoho historických knih hovoří o tom, že to byl velmi vzdělaný, chytrý a moudrý panovník. Ačkoli dosud ani v jediné z těchto chytrých knih nebyla žádná zmínka o tom, že by se tento neobyčejný člověk přátelil s nějakými pohádkovými postavičkami či bytostmi, co když právě z tohoto důvodu nechal postavit onen slavný hrad Karlštejn?

Vždyť je docela dobře možné, že ještě dříve, než nechal Karel IV. na Karlštejně uložit korunovační klenoty, zde již mohli žít právě jeho pohádkoví přátelé.

V hradním paláci tak třeba mohli při bálech tančit Pyšná princezna, Princezna se zlatou hvězdou, princ Bajaja, Zlatovláska, Popelka nebo třeba Třetí princ. Víla Amálka a Maková panenka s motýlem Emanuelem nejspíše tančili kdesi opodál, možná na hradním nádvoří. Jenom Šípková Růženka pravděpodobně většinu bálů prospala.

Na hradních hostinách třeba vařili pejsek s kočičkou - alespoň tedy do té doby, než zkusili upéct svůj dort ze všeho, co kde našli.

V hradních věžích mohla přebývat hradní strašidla či tajemní rytíři v brnění a samozřejmě také Bílá paní.

Kdo se mohl ukrývat v hradní studni či v některém nedalekém rybníku? Určitě vodník Česílko, Rákosníček a zajisté zde nechyběla ani zlatá rybka, která možná králi Karlu IV. splnila dokonce i nějaké to přání – možná zřídit univerzitu, Karlův most a snad i samotný Karlštejn.

Na nádvoří mu možná trochu proti jeho vůli mohl rýt Krteček, proto se možná Karel IV. také mohl spřátelit s Maxipsem Fíkem, který Krtečka zajisté přiměl vrátit se zpět do ryzí přírody. Jen je otázka, jak moc se přátelil Maxipes Fík s kocourem Mikešem.

Právě v okolní přírodě, především v přilehlých lesích, pak nejspíš přebývali ostatní královi přátelé – například Rumcajs s Mankou a Cipískem, Sněhurka a sedm trpaslíků, Ferda mravenec či Smolíček pacholíček se zlatoparohatým jelenem. A kdo ví – možná někudy tudy šly i děti Jeníček a Mařenka, než dobloudily až do Perníkové chaloupky.

Takže kdo ví - třeba byl skutečně Karlův hrad plný spousty pohádkových postaviček a bytostí. Nebo že by ne?

Romana Sekerová

Karel IV.,český král,
univerzitu v Praze postavit nechal,
stavba Karlštejna zahájena byla,
a ten rok jeho milovaná Blanka zemřela

Vladimíra Komendová

Karel IV.

Karel IV. český král,
Čechy on vždy miloval.
Čtyři ženy však on měl,
se všemi si rozuměl.

Karel IV. rytíř byl,
jako bojovník se proslavil.
V čele vojska bojoval,
velký meč do ruky vzal.
Karel IV. známý stavitel,
na Pražský hrad kámen postavil.
Základní kámen Chrámu je,
svatého Víta se jmenuje.

Hrady ten on miloval,
Karlštejn se nám dochoval.
Tam my občas jezdíme,
Karla IV. si vážíme.

Veverušáci Beroun

Zdroj: JOTA
Autor:
Vydáno: