Soutěž o krásnou knihu Zvířata a rostliny v průběhu roku

Soutěžící pozor!Před zasláním příspěvku si prosím přečti (stačí jednou) pár informací.

Soutěž běží od 11. 6. 2018 a končí 30. 6. 2018.

Chceš získat krásnou knihu „Zvířata a rostliny v průběhu roku“? Stačí nám jen zaslat obrázek tvého nejoblíbenějšího zvířátka z volné přírody nebo o něm sepsat pohádku, povídku nebo básničku a mít štěstí při výběru redakce.

Soutěž o krásnou knihu Zvířata a rostliny v průběhu roku

Bohatě ilustrovaná kniha o přírodě provádí děti jednotlivými ročními obdobími. Seznámí se s nejdůležitějšími zvířaty a rostlinami našich lesů a poprvé nahlédnou do ekologické rovnováhy přírody. Dozví se, co se v lese měsíc po měsíci odehrává: jak dospívají mláďata a kde hledají ochranu, kdo se v noci potuluje lesem, co zde roste, kvete a plodí a nakolik je hmyz důležitý pro les, jak lesu pomáhá lesník, jak se stromy starají o podnebí a o koloběh vody a která zvířata bydlí v jednotlivých patrech lesa. Už při pouhém listování objeví děti spoustu zajímavých informací a pozoruhodných detailů. Kniha je určena pro malé průzkumníky od 6 let.

Obrázek nebo povídku či básničku zašli na e-mail redakce veverusak (zavináč) petan (tečka) cz. Tři výherce krásné knihy „Zvířata a rostliny v průběhu roku“ vybere redakce.

Příspěvky, které nám zasíláte

Lesní království

Bylo nebylo, v jednom lese žilo plno zvířátek, kteří byli zároveň nejlepšími přáteli. Hlavním vůdcem této velké smečky byl medvěd. Žil tu nejdéle a byl i ze všech nejsilnější.Dalšími zvířátky, které zde žili byla liška, zajíc, jelen, prase divoké, ježek, vlk a datel. Večer si vždy sedli na paloučku a vyprávěli si zážitky. Zajíc jednoho dne vyprávěl o malé holčičce, která tudy procházela a byla na něj velmi hodná, přinesla mu mrkev. Ostatní zvířátka si také přála potkat tuto holčičku a druhý den se dočkali. Holčička poprosila své rodiče, aby jí pomohli donést do lesa zvířátkům plno jídla. Holčička řekla o zvířátkách svým kamarádkám a i ty občas zašly do lesa a přinesli zvířátkům nějaké dobroty. Všichni byli moc spokojení a žili šťastně, navěky věků.

Andrea Šmídová

Oblíbená zvířátka

S úsměvem a pohodou
si brouzdám lesní přírodou
a v ní miluji velice,
srnečky a zajíce.

Občas slýchám k tomu,
jak v koruně stromu,
běhá jako breberka,
též zrzavá veverka.

I když ji vídávám krátce
v lesíčku či na zahrádce,
patří i přes okamžik maličký,
mezi moje mazlíčky.

Lásku k zvěři v zimě jevím
a nic na tom nezmění,
že u krmelce též se zjevím,
kde donesu krmení.
Seno, zrní, bukvice,
neb miluji ji velice.

Smích mě v noci opouští,
neb zvěř se schová do houští
a trne tam od pohledu,
zda viděna je z posedu.
Pokud přečká klidnou noc,
radovat se budu moc!

Pro mnohé z nás je velmi smolné
a to musím uznat, drazí,
že, bohužel, v přírodě volné,
se Veverušák nenachází!

Pokud jej chceš spatřit hned,
pospíchej na internet,
kde mu, až jej objevíš,
sympatie projevíš.

Aleš Gotzmann

Srnky si v lese krásně žijí,na svět své malé koloušky přivádějí.Učí je všemu, co samy znají,rádi si spolu hrají a dovádějí.Plodiny a byliny znají lépe než kdekterý školák,mají bystré smysly a přátelí se s nimi i na stromě veverušák.Chodí pít k lesní studánce,jen musí dávat dobrý pozor na pytláky a na lovce.

Jana Plecháčová

Autor:
Vydáno: