Soutěž o krásnou knihu Spolkla mě knihovna

Soutěž již skončila (14. 10. 2017 23.59).

Chceš získat krásnou knihu „Spolkla mě knihovna“? Stačí nám jen zaslat obrázek knihovny nebo o ní sepsat pohádku, povídku nebo básničku a mít štěstí při výběru redakce.

Soutěž o krásnou knihu Spolkla mě knihovna

Dobrodružná výprava do historie knih a knihoven od oblíbené autorky Kláry Smolíkové.“

Schválně, jaká nejpodivnější věc se ti s knihou stala? Tak třeba Davida a jeho kocoura spolkla knihovna. Jen si to představ: v klidu si chceš číst a najednou jsi uprostřed té nejbláznivější a nejdivočejší výpravy do knižní historie! Vyprav se tam s nimi! Navštiv knihovny šlechtické i klášterní, potkej knihovníky, učence i písaře, pomáhej s knihtiskem a hledej ztracený svitek. Držíme ti palce – snad tě knihovna zase vyplivne zpátky.

Obrázek nebo povídku či básničku zašli na *** soutěž již skončila ***. Nezapomeň připojit svoje celé jméno a adresu, abychom ti v případě výhry mohli knihu zaslat. Jednoho výherce krásné knihy „Spolkla mě knihovna“ vybere redakce.

Výhry do soutěže věnovalo nakladatelství Fragment. Děkujeme.

Pokud jste nevyhráli, nebuďte smutní, knihu si můžete objednat na stránkách společnosti Albatros media.

Příspěvky, které nám zasíláte

 • 14. 10. 2017, Nelinka Macháčková, 6 letknihovna
 • 14. 10. 2017, Nikolka Macháčková, 9 letobrázek
 • 14. 10. 2017, Lucie Boháčovákniha
 • 14. 10. 2017, Adam Krovjak bude jednou vypadat knihovna »vítěz soutěže«
 • 14. 10. 2017, Věra Poláškováknihovna
 • 14. 10. 2017, Adélka Kabourková, 8 letobrázek
 • 13. 10. 2017, Kateřina Mičováobrázek
 • 13. 10. 2017, Johanka Berrováobrázek
 • 12. 10. 2017, Lukáš Jarošobrázek
 • 11. 10. 2017, Renata Ševčíkováveršík
 • 10. 10. 2017, Vojtěch Fojtíkobrázek
 • 9. 10. 2017, Jana Mičováobrázek
 • 8. 10. 2017, Jana Plecháčováveršík

KNIHOVNA

V dnešní době vidím všude,
skoro samé počítače,
ale kdysi byla doba,
kdy nebyla žádná elektřina,
bez ní život býval jiný,
teď je zase zcela nový.

Nové knihy vycházejí,
nestačíme je ani hlídat,
na začátku je neznáme,
časem všechny poznáme,
autorů jen přibývá,
a knih doma přebývá.

Různé žánry nabízí se,
každý si dnes vybere,
knihy máme všude možně,
dokonce i v prádelně,
jen některé oprášíme,
než je znovu uklidíme.

Knihy to je dávná věc,
své místo maji dnes,
knihovny rádi navštívíme,
nové lidí poznáváme,
radost čtení přináší,
znalosti se přihlásí.

Nelinka Macháčková, 6 let

Kniha

Je večer a já dočítám poslední stránky mé oblíbené knížky, která se jmenuje „Sen nebo budoucnost“. Rodiče na mě zavolají, ať už jdu spát, jelikož jsem velmi „poslušná dceruška“, tak zavřu knížku a zhasnu. Těsně před tím než usnu, přemýšlím, co jsem se nestihla naučit do školy. To nevadí, přivstanu si ráno a doučím se vše. Nastavím si budík a jdu spát.

***

… Je středa 22. 10. roku 2070 a já jako obvykle vstávám do školy. Ještě než se mi podaří vylézt z mé vyhřáté peřiny, přemýšlím nahlas nad tím, co máme dnes za předměty? Takže školu máme od 8 do 12 hodin, v tom případě mě čeká strojírna, posilovací výchova, datová nalévárna a hodina minulosti.

A jéééééééjee… já jsem se neučila na minulost, píšeme test ze 3. světové války. Po dlouhém přemýšlení konečně vstanu a letím do školy.

Crrrrr… Zvoní konec školy a jde se domů. Ve strojírně jsme dnes opět opakovali Humorobota 01 a učili jsme se, jak do umělého mozku převedeme lidské schopnosti, vnímání a pocity. Do hodiny minulosti přilétla paní myslitelka pozdě, omluvila se …. a že dnešní test budeme psát až příští týden – tak to jsem měla štěstí. Nyní mám šanci se na minulost pořádně připravit. Chci mít pěkné známky, protože mám slíbený od rodičů za hezké vysvědčení gravityphone. Pro toho, kdo nesleduje novinky v technice, tak je to telefon, který se dá ovládat myslí.

Cestou do Databooku přemýšlím, jaká data si potřebuji půjčit a jestli se v nové budově vyznám. Pomalu se blížím a opravdu vypadá úplně jinak. Je daleko větší, celá prosklená, na straně slunce jsou skla tmavá, jelikož se automaticky sama ztmavují. Připomíná mi veliké eskymácké iglú. Snad se tam neztratím. „Jdu dovnitř,“ dodávám si odvahu.

První, co mě zaujalo, bylo pípnutí skeneru a tiché oznámení, že jsem právě prošla antivirovou ochranou budovy a mohu vstoupit. Bylo to, jako kdybych vstoupila do nějakého upraveného parku s cestičkami. Každá cesta má jinou barvu. Otočím se a už se ke mně blíží robot, který se mě ptá, jaký druh informací hledám. Odpovím, že hledám informace o 3. světové válce. Ihned je mi nabídnut k zapůjčení datový disk zelené barvy a robot mi oznámí: „Jděte po zelené cestě…“ Poděkuji, i když je to jen robot, a vyrážím.

Po pár krocích najednou vše zhasne a utichne i všudypřítomný reprodukovaný zvuk ptáků a vody. Robot, který funguje na vlastní baterii, se ke mně vrátil a oznámil mi, že celá budova je bez elektřiny, a dokonce se porouchal i záložní zdroj energie, takže budovu musím opustit. Tak… a jsem nahraná! Co teď? Jak seženu informace, které potřebuji?

Šourám se domů a nevím, co budu dělat. Je horko a mám žízeň. Zajdu k babičce, abych nemusela jít hned domů.

U babičky je příjemný chládek a už se napájím její výbornou citronádou. Vyprávím babičce, co se mi přihodilo v Databooku … a že nevím, co budu dělat. Babička se na mě podívá, pusu od ucha k uchu, ukáže na velikou knihovnu plnou opravdových knížek a s hrdostí mi oznámí, tady vše najdeš, a dokonce i bez elektřiny.

„Děkuji, babi! Děkuji, babičkooo!“ křičím ze spaní. Koukám kolem sebe, vedle postele leží spadlá moje knížka, kterou si mohu vzít, kam chci, bez toho, abych hledala nějaký zdroj energie. Pohladím ji a jsem šťastná, že to byl jen sen.

Lucie Boháčová

Jak bude jednou vypadat knihovna

V dnešní době dává spousta lidí přednost před klasickou knihovnou elektronické čtečce. Národní archivy digitalizují staré knihy, takže si v počítači můžeme listovat knihou nebo nějakým lejstrem starým stovky let.

Z toho důvodu mě napadá, že by tak mohla fungovat i budova s knihovnou. Samotná budova bude vlastně plnit funkci spíš muzea. Všechny knihy budou schované ve skříňkách, aby se na ně neprášilo. Návštěvníci zde budou moci zhlédnout dokumenty o tom, jak se knihy dříve vyráběly.

Půjčovat si ji nadále budou ale z pohodlí domova. Pod nějakým přístupným heslem, které si v knihovně zakoupí, se přihlásí a potom si budou moci listovat v elektronické nebo audio podobě. Bude to mít své klady i zápory.

Klady budou rozhodně v tom, že se dostane na každého, kniha bude stále k dispozici a odpadne starost s vrácením v termínu. Zápory vidím hlavně v tom, že v knihovně to mám moc rád. Hezky to tam knihami voní a má to své kouzlo.

Je hezké odnášet si knihy domů a těšit se na ně. To žádná čtečka nenahradí…

Adam Krov

Knihovna

Kočka má prý 9 životů. Já mám pouze tři. Jeden školní, kdy jsem hodná a tichá žačka. Druhý je domácí, (tam jsem asi nejvíc sama sebou), hodně mluvím, směju se, dělám potrhlé věci… A ten třetí je knižní, žiji tím, o čem zrovna čtu. Jsem jasným příznivcem knihoven. Než nějaké elektroknihy, které kazí oči, raději držím v ruce opravdovou knihu, kde se mi písmenka nikam neztratí. Ano, má to i své nevýhody, kupříkladu čas od času čtu nějakou knihu, která byla užívána už tolikrát, že chybí nějaká ta stránka (v tom ojedinělém případě beru zpět, to, že se písmenka z knih neztrácí :-)). Ale aspoň je vidět, že je je to opravdu vydařená publikace. Tak vydařená, že si z ní někdo vzal kus domů. Když se mi nějaká kniha opravdu líbí, teprve pak si jí koupím, ale většinou si pořizuji pouze knihy opakovaně použitelné (slovníky, kuchařky, příručky). Vlastně si už další knihy ani kupovat nemůžu, ne že bych neměla dost penez, nebo se mi žádné nelíbily, ale zkrátka už se nám nikam nevejdou. V naší malé městské knihovně už také není moc místa, a tak všechny vyřazené knížky končí v mých poličkách. Klidně bych si mohla otevřít vlastní pobočku.

Věra Polášková

Chvilku čtu si básničky,
pak v herbáři koukám na kytičky,
pak zvedám hlavu od knížky,
abych snědl nachystané koblížky,
abych si pauzu v knihovně udělal,
myšlenky v hlavě urovnal,
ale čeká mě nemilá věc,
knihovna mne spolkla než bys řekl švec.

Ještě že nejsem v tom sám,
svého kocoura sebou mám,
teď dobrodružství velká spolu zažijeme
a vědomostí spoustu načerpáme.

Renata Ševčíková

Knihovna je skvělá věc,
najdeš v ní čtivo od A až po Zet.
Pohádky, báje, fantasy,
knihomolové jsou z toho v extázi.

Knihovna může být malá i velká,
nezáleží na tom - je lepší než telka.
Začteme se do příběhů,
klidně v sedu nebo lehu.

Jana Plecháčová

Autor:
Vydáno: