Soutěž o krásnou knihu Jak se cítíš?

Soutěž již skončila (17. 3. 2018 23.59).

Chceš získat krásnou knihu „Jak se cítíš?“? V knížce si přečtete příběhy hraček z jednoho dětského pokojíčku. Soutěžní úkol je tedy jasný. Stačí nám jen zaslat obrázek tvé nejoblíbenější hračky nebo o ní sepsat pohádku, povídku nebo básničku a mít štěstí při výběru redakce.

Soutěž o krásnou knihu Jak se cítíš?

Povídejte si s dětmi o jejich pocitech.

V knížce si přečtete příběhy hraček z jednoho dětského pokojíčku. Někdy se k sobě chovají mile, jindy je to horší. Podobně jako ve světě lidí. Tato knížka má pomoci dětem, aby se vyznaly v chování lidí - doma, ve školce, ale i úplně cizích. Při společném čtení s dětmi můžete vysvětlit jak číst řeč těla a výraz tváře, rozpoznat strach, hněv, radost nebo smutek a jak reagovat na nečekané situace.

 Obrázek nebo povídku či básničku zašli na *** soutěž již skončila ***. Nezapomeň připojit svoje celé jméno a adresu, abychom ti v případě výhry mohli knihu zaslat. Jednoho výherce krásné knihy „Jak se cítíš?“ vybere redakce.

Výhry do soutěže věnovalo nakladatelství Edika. Děkujeme.

Pokud jste nevyhráli, nebuďte smutní, knihu si můžete objednat na stránkách společnosti Albatros media.

Příspěvky, které nám zasíláte

S čím si děti hrály dříve a dnes

Právě máme čas zimy, a to jsou vždy dlouhé zimní večery. Sice se naskytne mnoho možností co dělat a čím se zabavit, ale někdy je příjemné se jen tak posadit s někým starším z rodiny a poslouchat jeho vyprávění o tom, jak to chodilo dříve.

Jednou, když jsem svojí babičce ukazoval nové věci, co jsem dostal k Vánocům, se zamyslela nad tím, jak dávno to je, když ona byla malá, a jaké hračky dříve měla ona, nebo dokonce její maminka – tedy moje prababička.

Když se pak o všem rozpovídala o něco více, tak jsem se dozvěděl, že moje prababička, protože pocházela z chalupy, měla jedinou hračku a tou byla její dřevěná panenka, kterou jí tehdy její tatínek vyřezal z polínka, které měli původně na topení do kamen. Tehdy sice už byly panenky, vyráběné s krásnou porcelánovou hlavičkou, ale tu si mohli dovolit jen ti, co se narodili v bohatých rodinách.

Kluci tehdy mívali plechová autíčka nebo vláčky, ale chudé děti většinou jen vyřezaného dřevěného koníka.

Moje babička pak už měla více hraček, ale s našimi dnešními se to vůbec nedá srovnat. Měla panenku se sádrovou hlavou a hadrovým tělíčkem a medvídka, který byl vycpaný koňskými žíněmi. Kočárek ji prý nechali vyrobit u truhláře, který ho vyřezal z prken, dokonce včetně koleček, a složil dohromady. Bylo to hezké a zajímavé odpoledne s vyprávěním, ale musím se přiznat, že si to už vůbec nedovedu představit.

Babička má doma ještě několik hraček po mojí mamince, ale i ty už se od těch našich dnešních liší dost, natož pak takové hračky, které mívaly děti na počátku minulého století. Chtěl bych se o tom dozvědět více, takže možná, že navštívím nějaké muzeum hraček.

Když jsem se pak zamyslel nad tím, jak se vlastně všechny hračky vyvíjely, tak jsem si uvědomil, že panenky, medvídky, autíčka, vláčky, koníky a mnoho dalších měly děti už před mnoha a mnoha desítkami let a mají je děti i dnes, jen jsou už vyrobeny z jiných materiálů, ale úplně novou hračku, kterou máme jen my – dnešní děti, jsou počítačové a digitální hry a hračky. V tom je pro nás naše doba jedinečná.

Dominik Karas

Já a můj plyšový kamarád

Jednou večer jsem ležela v posteli a přemýšlela jsem o vesmíru, o hvězdách a planetách. Zavřela jsem oči a nechala jsem si zdát sen, ve kterém jsem se chtěla něco dozvědět o některých hvězdách. Mým snem a putováním mě provázel plyšový medvídek, který vyprávěl: „Planety a hvězdy jsou ve vesmíru, jsou jich tisíce a miliony, jsou plné tepla, světla, jisker, jsou žluté, oranžové, zlaté, stříbrné, modré, také jsou velké a malé, kulaté a některé mají tvary, že je ani neznáme.

S medvídkem si letím v mýdlové bublině vesmírem a vidím tu různé planety a hvězdy, o kterých mluvil. Vidím, jak se ve vesmíru vše hýbe, točí, honí, letí, cestuje, připadám si jako na kolotoči. Některé hvězdy putují samy, jiné se ztrácejí v mlhovině a jiné mizí ve tmě. Najednou spatříme hvězdu, která vypadá jako zářivý zabalený bonbonek. Napadlo nás podívat se na tuto hvězdu, které jsem hned začala říkat bonbonová hvězdička, a tak naše mýdlová bublina letí na výlet na tuto hvězdu. Přistáli jsme na lentilkové dráze, kde nás přišel přivítat obří marshmallown. Místo podání ruky, tak jak je zvykem u nás, nás spolknul. S medvídkem jsme mysleli, že je to náš konec, ale nebyl. Marshmallovn byl takový taxík, který nás převezl do středu hvězdy, kde nás přivítal největší zástupce všech bonbonů obří bummy bear. Tento gumový medvěd nám ukázal, jak se na jejich hvězdě sladce žije a předal nám tajný kód na sladký život zářivých gumových medvídků.

Najednou jsem uslyšela lousknutí a byla jsem zpět doma ve své posteli. Uvědomila jsem si, že tajný kód máme každý v sobě a že i já žiju sladký život na krásné barevné planetě jménem Země, která obíhá okolo zářivé hvězdy Slunce, a že kolem Země si zase hraje Měsíc na honěnou. Stále si připadám jak na vesmírném kolotoči a těším se, kam mě můj plyšový kamarád vezme ve snu příště.

Nikola Zárubová

Jednoho dne v pátek,
když jsem slavil svátek,
ptala se mě máma moje:
"Chceš novou hračku do pokoje?"

Sotva jsem ji uslyšel,
div z úžasu nevyšel!
Řekl jsem si: "Nebuď hloupý,
honem chtěj když Ti ji koupí!"
A tak odpovím na to:
"Mami, ty jsi zlato!"

"Chtěl bych koupit, drahá mámo,
autíčko, co jezdí samo!"
"Mohla bys mi, prosím, mami,
splniti mé tajné přání?"

"Půjdeme tedy", řekla k tomu,
"do obchodního domu,
a tam Ti koupím, mohu slíbit,
to, jež se Ti bude líbit!"

V oddělení, kde jsou hračky,
ptali jsme se prodavačky:
"Máte auto, mladá paní,
na dálkové ovládání?"

"To Ti, chlapče vyšlo,
zrovna jedno přišlo!"
A hned pro moji parádu,
utíkala do skladu!

Než jej k pultu donesla
ještě dotaz pronesla:

"A bude se Ti, tato hračka",
ptá se paní prodavačka,
"vážně tolik líbit?"
"To Vám mohu slíbit!"

Až do dneška, a to jsem rád,
je autíčko můj kamarád!
Jezdíme spolu hbitě,
po celém našem bytě.

Aleš Gotzmann

Mám panenku Elišku,
s kytičkou na bříšku,
hraju si s ní,také spím,
o krásných věcech sním

Vladimíra Komendová

Děti si rády s hračkami hrají,
na výběr jich mají různé druhy.
Holčičky mají v oblibě plyšová zvířátka,
kluci zase pro změnu vlaky a autíčka.

Dneska už jsou hračky i mluvící,
to děti ze všeho nejradši.
Svou milovanou hračku si berou k sobě na spaní,
aby mohly snít a další den ji mít zase na hraní.

Jana Plecháčová

Autor:
Vydáno: