Soutěž o krásnou knihu Bajky z farmy zvířat

Soutěž již skončila (17. 2. 2018 23.59).

Chceš získat krásnou knihu „Bajky z farmy zvířat“? Kniha vypráví o jedné nevšední farmě, na které žije spousta pěkných zvířátek. Soutěžní úkol je tedy jasný, stačí nám jen zaslat obrázek zvířátek z farmy nebo o nich sepsat pohádku, povídku nebo básničku a mít štěstí při výběru redakce.

Soutěž o krásnou knihu Bajky z farmy zvířat

Byla jednou jedna farma, která patřila farmáři Metodějovi a jeho rodině. Na dvorku se popelila slepice Zora, v zahradě skotačila koza Melánie s oslíkem Matějem a celou farmu hlídal pes Ferda. Ve stodole bydlela myška Hryzka a našli byste tam i spoustu dalších zvířat. Kolem farmy tu a tam mlsně pobíhala liška Zrzka a vlk Bojar. A věřte nebo nevěřte, potkali byste i lva Felixe.

Farmář i zvířata spolu žili ve shodě. Ale jak to tak v životě bývá, někdy si navzájem prováděli různé neplechy. S farmářem Metodějem se spřátelil dokonce i medvěd Míša. A ten mu jednoho dne vyvedl povedenou věc… Napsáno na motivy bajek Ezopa, Krylova a La Fontaina.

 Obrázek nebo povídku či básničku zašli na *** soutěž již skončila ***. Nezapomeň připojit svoje celé jméno a adresu, abychom ti v případě výhry mohli knihu zaslat. Dva výherce krásné knihy „Bajky z farmy zvířat“ vybere redakce.

Tato bezva kniha vychází v nakladatelství Bambook, která patří do Nakladatelského domu Grada. Pokud jste nevyhráli, nebuďte smutní, knihu si můžete objednat na stránkách společnosti nakladatelství Grada.

Příspěvky, které nám zasíláte

Ze života kotěte

Vzbudil jsem se v našem pelíšku na stráni, ale nikde nikdo, dokonce ani maminka vedle mě neleží. Překulím se, ale ne! Kutálím se ze stráně… Když jsem se zastavil, byl jsem na Černé stezce.

„Maminko, kde jsi?“ zavolal jsem a najednou se přede mnou tyčí zvláštní tvor, který stojí na zadních. Vidím, jak otevírá ten zvláštní hrb na zádech a vyndavá z něj mlíčko. „Ňami,“ řeknu a tvor si nalije tu skvělou pochoutku do dlaně. Rozběhnu se a piji z plna hrdla.

Dopil jsem a blaženě jsem zavřel oči. Vzápětí je okolo mne tma a všechno se kolébá… já slastně usínám.

Vzbudí mě a okolo mě už je světlo a já ležím v měkoučkém pelíšku, přede mnou jsou dvě misky, jedna s mlíčkem a druhá se zvláštními masitými kuličkami. A ten tvor mě hladí po hřbetě.

Zřejmě mám nový domov…

Martin Kačírek

Kočka, nebo pes

Ve vesnici nedaleko Písku byla malá farma. Žilo v ní hodně zvířat, jako byla prasata, koně, krávy, ale nejznámější z nich byla kočička Micka a pejsek Alík. Každý den pomáhali majitelce na farmě a v noci spali v jejím domě, ale to jim nestačilo. Pořád se pošťuchovali o titul „nejlepší přítel člověka“.

Jednou, když byla majitelka smutná, povzdychl si Alík: „Teď je čas dokázat, že psi jsou lepší než kočky.“ Zavolal si tedy Micku a vsadili se. Sázka zněla takto: „Ten, kdo rozveselí naši hospodyni, získává titul.“ A tak bylo dohodnuto.

První šla Micka. Chodila okolo paničky, máchala svým chlupatým ocáskem a vrněla. Nic se však nedělo. Majitelka byla pořád smutná.

A tak měl šanci Alík. Na majitelku se roztomile díval, dokonce začal i štěkat, ale ani to ji nepotěšilo. Když ani jeden neuspěl, titul je přestal zajímat, spíše měli starost o paní.

Rozhodli se tedy, že ji rozesmějí společně. Nejdříve se byli zeptat ostatních zvířátek, zda o něčem neví, ale ta nic netušila, a tak si Alík s Mickou řekli: „Půjdeme na to jinak. Nacvičíme představení.“ Večer toho dne měli pejsek s kočičkou vše vymyšleno a nacvičeno, a tak mohli začít předvádět. Když to majitelka uviděla, rozesmálo ji to natolik, že ji smutek přešel. A pak Alíkovi s Mickou řekla: „Co bych si bez vás počala, vždyť vy jste moji nejlepší přátelé.

A tak už zvířátka o titul nesoupeřila, protože ho získali oba dva.

Míša Hermachová

O malé myšce

Byla jednou jedna malá myška, která bydlela v jedné krásné chaloupce u vody, měla jídla, co jí hrdlo stačilo, ale nikdy nebyla venku.

Jednoho dne se rozhodla jít se podívat ven. Vylezla ze své dírky za sedačkou a šla směrem ke dveřím. Počkala schovaná za botou, a když malý kluk otevřel dveře, vyklouzla ven, řekla si: „Jé, tady je to krásné!“

Procházela se okolo domečku, šla se podívat k rybníku, pozorovala malé rybičky a rozhlížela se po okolí. Když přicházel večer, dostala velký hlad, ale protože to byla myš domácí, nevěděla, jak si ulovit potravu. Snažila se dostat dovnitř oknem, dírou ve zdi, stodolou, střechou, sklepem, ale nikudy to nešlo.

Dostala strach, že ji sní kočka, umře hladem, nebo dokonce umrzne. Rychle přeběhla ze svého úkrytu ve zdi do stodoly, zda tam nebude nějaké jídlo pro kočky. Úspěšně ho našla a alespoň trošku zaplnila svůj hladový žaludek. Poté se třemi skoky vrátila do svého úkrytu.

Druhý den, jen co se otevřely dveře, myška pelášila do svého domečku a byla šťastná, že byla zpátky živá a zdravá.

Myška se dosyta najedla a usnula.

Jaké z toho plyne poučení? Všude dobře, doma nejlépe…

Adam Krov

Bajka o tom, jak to chodí na našem dvoře

V jednom lesíku u vesnice bydlela liška. Blízko lesa bylo hospodářství. Na dvoře běhaly slepice, které hlídal pes Baryk. Liška na to přišla a v noci se vydala pro slepici. Přeskočila nízký plot a začala se mlsně rozhlížet po dvoře. Pes spal klidně u boudy a slepice odpočívaly na svém bidýlku v nedalekém kurníku. Liška se kradla potichu, jak jen to šlo, k nic netušícím slepicím. Vybrala si jednu velkou a macatou. Skočila po ní a rychle ji zakousla. To vzbudilo všechny dosud klidně podřimující slepice, Baryka u boudy, ale i hospodáře, který odpočíval po celodenní práci v sednici.

Liška na nic nečekala a pelášila k vratům. Baryk se probudil a začal štěkat a zuřivě běžel k lišce. Ta byla ale rychlejší a utekla se slepicí v tlamě. Rozespalý hospodář vylezl z chalupy, ale uviděl zlodějku až před lesem.

V lese slepici liška snědla. Další noc šla na lup znovu. Plížila se kolem rybníka ke stavení a najednou uviděla kachnu. Byla v rákosí a spala, hlavu schovanou pod křídlem. „To je nějaká lepší slepice…“ řekla si liška a už se mlsně olizovala nad tím, jak si pochutná na vydatnějším úlovku. Skočila po ní…

Kachna ale uletěla a liška neměla nic. A ještě ke všemu se málem utopila. Nakonec byla ráda, že vylezla z rybníka, a chtěla si jít alespoň pro slepici do nedalekého kurníku. Ale viděl ji Baryk, který byl probuzen kejháním vyplašené kachny na rybníce. Pes začal zuřivě štěkat. Liška dostala strach a utekla.

Teď už z lesa hned tak nevyleze.

Poučení: Kdo chce víc, nemá nic.

Adéla Hašková

Na okraji smrkového lesa,
v malebné vesničce,
měl farmář, zvířátkovou farmu,
kterou pojmenovat,
po svém pejskovi Ferda.
Farmář byl laskavý člověk,
měl rád zvířata a děti.
Děti se chodily divat na slepičky,
kozičky, koníky a jiné zvířátka.

Lubošek a Nelinka Kubáníková

Metoděj měl s rodinou vlastní farmu.
zdejší zvířata tu žila v každém čase, a to i v parnu.
Pipka Zora se popelila v prachu,
koza Melánie měla zase s oslíkem Matějem skákavou náladu.

Ferda byl spolehlivý psí hlídač,
myška Hryzka zase ve stodole bydlela.
Číhalo však na ně i nebezpečí,
liška Zrzka s vlkem Bojarem na svou kořist čekali.

Jana Plecháčová

U farmáře Metoděje,
na dvorku se dobře žije,
Ferda hlídač všechny střeží,
za oslíkem myška běží,
vedle kozy Melánie
lev Felix klidně žije,
medvěd Míša farmáře má rád,
je to jeho dobrý kamarád

Vladimíra Komendová

Autor:
Vydáno: