Šikana

Ve třídě mě kluci neustále zesměšňují. Mě to ale opravdu vadí a nevím, komu se mám svěřit, mámě to říkat nechci a nikoho jiného nemám. Petra

Pokud ti chování vadí a obtěžuje tě je určitě nutné se někomu dospělému ve svém okolí svěřit. Nemusíš se svěřovat mamce, můžeš třeba zkusit paní učitelku. Pokud se stydíš, můžeš také zavolat na Linku důvěry, tam ti poradí jak se zachovat a co dělat. Navíc je vše po telefonu, tak se ti třeba bude lépe mluvit.

Mnoho dětí kvůli šikaně uteče z domova, nebo si dokonce sáhne na život. Pokud vše ututlají a nikomu se nesvěří mívají šikanované děti velmi těžký život, který je ovlivněn velkými psychickými problémy. Rozhodně je třeba proti šikaně aktivně vystupovat a nebát se s ní někomu svěřit. Udělala si první krok, napsala si nám, moc tě za to chválím, je vidět, že s ní chceš bojovat a nechceš se vzdát bez boje.

Ve svém dotaze píšeš, že si z tebe okolí dělá legraci. Podle mě je legrace to, když se baví obě strany. Když se tomu společně zasmějete. Ano, rozdíl mezi šikanou a legrací je velmi malý. Pokud se nebavíš a je ti do pláče a vždy tě jejich narážky rozhodí, rozhodně to je šikana a není to žádná legrace. Chceš vše řešit bez dospělých, poradím ti tedy, aby si za nimi došla a sebrala odvahu a vše jim řekla. Třeba si opravdu sami myslí, že se jedná o legraci a dokud jim neřekneš, že se ti to nelíbí a že to pro tebe žádná legace není, sami od sebe nepřestanou. Samozřejmě to nebude nic lehkého a bude to chtít hodně odvahy. Nikdo taky nemůže předem říct, jak vše dopadne, co ti spolužáci odpoví, nebo jak se zachovají.

Vydáno: