Nepravidelná menstruace

Dobrý den, nevím, jestli stále fungujete, ale chtěla bych se zeptat. Menstruuji už 7 měsíců 1 menstruaci jsem dostala okolo 28. Ale 2. 16tého,tam mi to přetrvávalo až do teď ale momentálně jsem menstruaci ještě nedostala. Výtok mám už asi 3 dny, myslíte, že to bude jen opožděná menstruace nebo něco horšího.

Milá neznámá, věř mi, že problémy s menstruací a její nepravidelností netrápí jen tebe. V průměru mají v pubertě nepravidelnou menstruaci dvě dívky ze tří. Důvodem je, že tvoje tělo ještě nezačalo pravidelně ovulovat (uvolňovat vajíčko).

Často se stává, že od první ke druhé menstruaci uběhne několik měsíců nebo se v průběhu například roku objeví častěji nebo naopak se změní termín začátku či konce, její síla a podobně. Postupem času (většinou po dvou letech, či dosažení 16ti let věku) se menstruační cyklus ustálí a pauza mezi dvěma cykly se usadí mezi 26 až 35 dny.

Pokud u tebe dojde k vynechání menstruace či se ti doba mezi dvěma cykly zdelší či naopak zkrátí, můžou za to například i stresové situace, cestování do jiných časových pásem, nadměrná fyzická zátěž, nemoc či nepravidelné stravování.  Často také dívky ztratí menstruaci při velkém úbytku váhy, jelikož tělo musí vyrábět estrogen a k tomu je zapotřebí alespoň malá zásoba tuku.

Škoda, že jsi mi nenapsala, jestli užíváš nějakou hormonální antikoncepci (HAK). Ta je většinou klíčem k naprosto pravidelné a bezbolestné menstruaci. Zkus se poradit doma, jestli by nebylo vhodné navštívit gynekologa. Ten ti udělá běžnou, zcela bezbolestnou, prohlídku a předepíše pro tebe tu nejvhodnější antikoncepci.

Mnoho žen také doporučuje pití čaje z Kontryhelu obecného. Ten se dá zakoupit v lékárně. Určitě se ale poraď s lékárníkem, zda je pro tebe tato bylina vhodná.

Ve svém dotazu v závěru uvádíš, že máš výtok, což je předzvěst toho, že se menstruace skutečně blíží (samozřejmě za předpokladu, že má běžnou konzistenci, nesvědí, nepálí, což by mohlo signalizovat nějaký problém). Myslím si, že až budeš mou odpověď číst, už bude vše v pořádku.

Doufám, že jsem ti alespoň trochu pomohla a neboj se, vše se časem samo srovná.

Vydáno: