Cvičení

Ahoj, je mi 12 let a mám mírnou nadváhu. Ve svém těle se necítím moc dobře. Ráda bych se zeptala, jestli neznáte nějakou volně dostupnou stránku na cvičení právě pro mojí věkovou kategorii, kde se nemusím registrovat (klidně na youtube) Také mám docela malý pokoj a jinde v bytě není možnost cvičit tak něco co není prostorově náročné. Chci zhubnout jen pár kilo, aby se mi trochu zlepšila postava. Jinak vážím 46 kilo a jsem vysoká 147 centimetrů. Doma mám třeba i gymnastický míč. Předem Vám děkuji za odpověď.

Milá neznámá,

děkujeme za tvůj dotaz. Na to, aby si zjistila, jak na tom opravdu jsi, existuje takzvaný BMI – body mass index (index tělesné hmotnosti). Do něho doplníš svou výšku a váhu, děti část ochybují a zadávají svoje údaje do kalkulátoru, který je určen dospělým. Pro děti existuje výpočet takzvaného dětského BMI – najdeš ho třeba zde - https://vyzivadeti.cz/kalkulacka-bmi/. Po zadání údajů o tvém věku, váze a výšce mi vyšlo, že BMI je naprosto optimální. Samozřejmě jak si psala sama, můžeš se cítit nespokojená, ale to, že si v normě uvádím jen pro úplnost, aby si věděla, že žádné velké shazování u tebe není potřeba.

Co se týká vhodné pohybové aktivity – důležité je, aby si dělala něco, co tě bude bavit, jen tak se tomu vydržíš věnovat opravdu dlouho a efektivně. Jezdi třeba na kole nebo choď plavat (až se zase bude moci). Tanec je taky velice vhodný prostředek jak si udržet hezkou figuru. Doma si jen tak zatancuj při oblíbené písničce a vydrž to třeba na celé jedno album. Uvidíš, že tě to chytne, a když ne, můžeš zkusit například kolečkové brusle. Jestliže máš ráda zvířátka, choď venčit pravidelně pejska, ať už třeba svého nebo třeba někoho z okolí. Spousta dospívajících dětí, zejména dívek, miluje koně. Vždyť jízda na nich je také sport, který tě dokáže udržet v kondici.

Co se týká nějakých speciálních stránek se cvičením tak já osobně zadám na youtube heslo například „cvičení“ a vyjede ti spousta videí a stačí si jen vybrat, které ti sedne nejvíce. Pokud máš míč, tak zkus přímo zadat cvičení s míčem. Rovněž také můžeš bez náčiní, například dělat dřepy, sedy-lehy, sklapovačky a pdoobně. Využít se také dají při cvičení činky, pokud žádné nemáš, naplň si pet lahve od minerálky vodou a hned máš činku, která váží 1,5 kila ;-).

Jinak ti ještě poradím, abys jedla pětkrát denně v menších porcích a do svého jídelníčku zařadila často skloňovanou zeleninu. Místo čokoládových tyčinek si dej raději banán či pomeranč. A místo pizzy či hamburgeru si opeč na grilu kuře a zeleninou.

Tak a to je vše, doufám, že jsem ti poradila a trochu ti tak pomohla vyřešit tvoje trápení. A ještě jedna rada na závěr – neber svou váhu zase tak vážně, důležité je, aby ses ty cítila dobře a v pohodě. Někomu pár kil navíc prostě sluší (samozřejmě pokud se tak budeš cítit ty sama dobře a v pohodě).

Vydáno: