Lois Duncan: Šibeniční vrch

Nijak zvlášť se nad jejich výběrem nezamyslí, zaujme ho třeba jen název, nebo obrázek na titulní stránce a rozhodne se je přečíst. Tak jsem to měla s knihou Šibeniční vrch, od americké autorky Lois Duncan, který v Čechách vyšel loni v nakladatelství Baronet.

V příběhu se zajímavým způsobem mísí mystika, dějiny Ameriky a běžné mezilidské vztahy. Skoro bych řekla, že jde o klasické postmoderní dílo, kdyby ovšem nebylo zařazeno na poličce pro náctileté, kde mu dělaly společnost Upíří deníky a Vampýrská akademie. To jsou tituly, které se mi k Šibeničnímu vrchu zrovna dvakrát nehodily.

Kniha sice má do jisté míry prvky fantasy, ale mnohem důležitější je osud hlavní hrdinky Sarah, která se shodou nešťastných okolností dostává do konzervativního městečka Pine Crest, kde se na ni všichni dívají skrz prsty. Ona sama ale ve skutečnosti za nic nemůže - její matka prý rozvrací manželství zdejšího ctihodného učitele a dívka si později zahraje na věštkyni, čímž proti sobě popudí nejen spolužáky, ale i zdejší honoraci.

Nakonec jediným, na koho se Sarah může spolehnout, je opovrhovaný Charlie. Stejně, jako ona, se do městečka s rodiči přistěhoval a od té doby ho pronásledují podivné narážky spolužáků. Kdosi útočí také na jeho rodinu, před lety jeho otec při požáru přišel o obě nohy. Požár kdosi založil úmyslně, ale nikdy se nepovedlo vypátrat, kdo za tím vším stojí.

Životní příběhy obou mladých lidi se pozvolna sbíhají. Autorka si příliš nezakládá na romantice, takové náznaky sice v příběhu občas problesknou, nepatří však mezi hlavní složky díla. Důležitější je sledování soupeření budoucích nevlastních sester Sarah a Kyry, při kterém jde doslova o život.

Dějiny se začínají opakovat a Charliemu hrají veškeré události do karet, když neoblomně mluví o své teorii převtělování a karmickém hodnocení. Daly si v Pine Crest sraz někdejší účastníci proslulého čarodějnického procesu v Salemu? A jakou roli v něm tehdy Sarah hrála, když teď ji budí děsivé sny, při kterých sedí na místě malé dcerky tamějšího faráře?

Mám pocit, že takový příběh dokáže dobrý autor vymyslet jen jednou za život. Dostatečně propletený a napínavý, aby ho čtenář přečetl doslova jedním dechem, ale zároveň se vyjadřující  k současným otázkám. Co jsem zjistila, v České republice od Lois Duncan vyšla ještě kniha Temnou chodbou, mám tedy možnost posoudit, jak se dokáže popasovat s dalším tématem. Jen se ještě k druhému titulu v dohledné době dostat…

Autor:
Vydáno: