Články
Setkání se SKUNKEM je hodně nepříjemným zážitkem. V jeho blízkosti se člověku udělá špatně, slabší povahy prý dokonce omdlí. Skunk totiž vlastní jednu z nejefektivnějších zbraní. Jeho zápach je tak příšerný, že se mu vyhýbají dokonce i zvířata. Už na první pohled varuje svým kontrastním černobílým zabarvením a pokud se ocitne v nebezpečí, začne mávat výhružně ocasem. Pokud nepomůže ani toto varování, použije k obraně páchnoucí sekret.
I já vám nyní jeden nabízím. Je trošku složitější, ale výsledek je vynikající. A teď, když nám za okny fouká silný vítr a konečně napadl sníh, není nic hezčího než se zavrtat pod deku, vypít si teplý čaj a k němu si dát tento báječný štrúdl.
Používají ji ke své obraně nebo k zabíjení kořisti. Pavouci, hadi, včely, vosy, medúzy i chobotnice, ještěrky nebo brouci. Živočichové, kteří používají jed. Někteří si ho dokáží vyrobit sami, jiní ho získávají třeba z rostlin. Jedni mají nebezpečnou látku rozptýlenou v celém těle, jiní ve speciálních zásobárnách. V případě potřeby ho potom neváhají použít.
Jsou to hlavně svátky klidu a pohody, kdy se nemusíme stresovat tolik, jako celý rok. Žádné pohádky v televizi nám neurčují, kdy je čas rozbalit dárky, nebo ukončit slavnostní večeři a právě na takové chvíle si schováváme DVD s filmem Miloše Formana Amadeus. Letos poprvé se mi u něj povedlo neusnout a druhý den jsme si filmový zážitek ještě zopakovali. Kdy zase budeme mít čas se na něj znovu podívat?
Dnes se potřetí a naposledy vypravíme do Amazonie, největšího a nejrozmanitějšího ekosystému na naší planetě.
první 182 364 546 547 548 549 550 593 636 poslední