Články

Putování po Africe

Putování po Africe

Vždyť právě dnešek patří černému kontinentu a od roku 1963 se slaví Den Afriky. Je tomu již 60 let. Tento den by nám mělo zůstat na paměti, že i přes to jsou stále oblasti, kde jsou složité mezilidské vztahy, ale hlavním problémem je chudoba. Velkým problémem je zde přelidněnost. Tímto problémem pak úzce souvisí hladomor a nedostatek pitné vody. Zemědělská půda pak nestačí ani plnit požadavky početného obyvatelstva. Velmi rychle se rozšiřují pouště, voda, která ještě stále je, je znečištěná a dochází k šíření velmi vážných nemocí. Zdejší obyvatelé zde nemají lehký život, a my bychom si měli uvědomit, ale i především si vážit toho, jak si žijeme my.


detail

Včelí stezka ve školní družině

Včelí stezka ve školní družině

Dnes si děti od Veverušáků připomenuly Světový den včel, který navazoval na besedu a na získávání nových informací minulý týden. Tu pro nás připravila zkušená včelařka, naše paní vychovatelka Lucie Heroutová. Světový den včel souvisí s výrokem Alberta Einsteina: „Pokud by včely zmizely z povrchu země, člověku by zůstaly pouhé čtyři roky života.“ Od roku 2017 byl 20. květen vyhlášen Světovým dnem včel. S krátkým zpožděním jsme si tento den připomenuli i my. K oslavě tohoto svátku se připojili včelaři celého světa s výstižným mottem: „Žádné včely – žádné opylování, žádné včely – žádné jídlo, žádné včely – žádný život.“ Včely medonosné opylují rostliny, díky tomu máme většinu plodů, ale také díky nim vzniká nejčistší přírodní sladkost – med.


detail

Týden lesů v družině skončil

Týden lesů v družině skončil

Tématem letošního ročníku bylo: „Zdraví z lesa“. Tak i my se snažili být co nejvíce v lese nebo na jeho okraji, či v přírodě vůbec. Týdny lesů slouží jako připomenutí si práce lesníků. Kteří neúnavně obnovují naše lesy i za ztížených klimatických podmínek. Lesníci se snaží o zachování a pokračování lesa pro příští generace. Pečují o třetinu našeho území. To jsou lesy.


detail

Znám křišťálovou studánku

Znám křišťálovou studánku

Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les, tam roste tmavé kapradí a vůkol rudý vřes. Tak začíná známá báseň Josefa Václava Sládka Lesní studánka. Mnozí z nás se jí již učili ve škole zpaměti. Lesní studánky mají volně přístupný zdroj pitné vody s mnohasetletou historií a tradicí. Před vlastním otevřením studánky vždy po zimě přichází děti ze školní družiny, aby očistily studánku a upravily její okolí po zimě. Tradiční datum, ke kterému se tato tradice váže, 31. května, ale slavnosti otvírání studánek probíhají i dříve či naopak později.


detail

Muzejní odpoledne ve školní družině

Muzejní odpoledne ve školní družině

Tato noc proběhne i v našem městě a jistě některé děti s rodiči tuto tradiční akci navštíví. Letošním tématem akce jsou pověsti a legendy z regionu. Akce, která proběhla dnes v naší školní družině je tradiční, a my ji nazýváme „muzejní odpoledne ve školní družině“.


detail

první     9     18     26 27 28 29 30     237     444     poslední