Články

V druhé polovině října se kolekce primátů v ústecké zoologické zahradě rozrostla hned o tři jedince. Nejprve se narodilo mládě guerézám pláštíkovým (18. 10.), následující den mandrilům rýholícím (19. 10.) a v závěru měsíce (30. 10.) bodovaly opět guerézy. Oba druhy patří mezi obyvatele afrického kontinentu, jejich domovinou je tropický prales v oblasti rovníku, ale mandrilové mají oblast výskytu podstatně menší, pouze západní pobřeží Afriky (Kamerun, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon). Ani u jednoho druhu nejsou známy přesné početní stavy, ale oba jsou zapsány v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů, i když každý v jiné kategorii.

Tradiční akcí v měsíci listopadu v naší školní družině je SuperStar – pěvecká soutěž. Inspiraci jsme našli v naší České televizi. Do soutěže se vždy zapojují všechna oddělení. Tato soutěž je mezi našimi dětmi oblíbená.

TRILOBIT 2019 s mottem „Na světle i ve stínu“ oslaví tvůrce filmové tvorby a nově udělí také diváckou cenu. Které filmové počiny letošního roku jsou ty nejhodnotnější? Na to odpoví další pokračování audiovizuálních cen TRILOBIT 2019, které vstoupí do svého 32. ročníku. V duchu letošního motta „Na světle a ve stínu“ vynese ty nejkvalitnější české filmové a televizní počiny „ze stínu na světlo“. Ceny budou slavnostně vyhlášeny v neděli 20. ledna 2019 v Kulturním domě Plzeňka v Berouně a počtvrté přenášeny živě Českou televizí na programu ČT art. I tento ročník připravuje doprovodný program v podobě Dopoledne s Večerníčkem a filmových projekcí a nově o svém vítězi rozhodnou diváci. Ceny TRILOBIT 2019 jako tradičně udělí Český filmový a televizní svaz FITES ve spolupráci s městem Beroun a Městským kulturním centrem Beroun. Večer filmových ocenění se ve středočeské metropoli odehraje po devatenácté.

Stále více vyhledávaný svátek u nás, jež tradicí k našim svátkům jistě nepatří, je Halloween. Svou oblibu si získal i u dětí naší školní družiny. Ať již jde o různé soutěže, či dlabání dýní. Proto i my jsme se dnes připojili k těm, kteří neodolali, a přišli se pobavit do Muzea Českého krasu, kde pro nás dům dětí a mládeže připravil krásné odpoledne. Tématem Halloweenu v muzeu se stal Hotel Transylvánie.

Hýskov – rodiště spisovatele Františka Nepila, byl cílem dnešní výpravy dětí školní družiny o „podzimních prázdninách“. Nepil byl českým spisovatelem a scenáristou, výborným vypravěčem v psaném i mluveném projevu. Narodil se v právě v Hýskově u Berouna v rodině zedníka. Jako dítě vyrůstal ve Svatém Janu pod Skalou a na samotě ve Výbrnici u Nižboru. Potom se rodina odstěhovala do Prahy, kde Nepil maturoval na obchodní akademii. Pro děti zanechal František Nepil mnoho krásných knih, které se dědí z generace na generaci a jsou čteny dodnes. I my ve školní družině jich několik máme k dispozici.
první 85 170 254 255 256 257 258 398 538 poslední