Vzácný lemur Sclaterův

Po velké výměně chovných párů vzácného lemura Sclaterova v rámci nevelké evropské populace se po dlouhých osmi letech v ostravské zoologické zahradě narodilo mládě. Tento druh lemura je jedním z nejohroženějších primátů světa. Je velmi vzácný nejen ve volné přírodě, ale i v zoologických zahradách. Každé narozené mládě je tak velkou nadějí na záchranu modrookého primáta před úplným vymizením z planety.

Vzácný lemur Sclaterův

Matkou mláděte je jednadvacetiletá samice. Byla to právě ona, která v roce 2009 porodila a úspěšně odchovala první ostravské mládě tohoto vzácného primáta – samečka Ravu. Poté sice několikrát porodila, ale mládě se vždy narodilo mrtvé. Přibývající roky pak podstatně snižovaly naději na odchov mláděte. Situace nebyla příznivá v celé evropské populaci, která čítá sotva 30 jedinců. Ze zbývajícího světa je jich ještě mnohem méně v USA a několik jedinců žije i v zoologických zahradách na Madagaskaru. Vzhledem k tomu, že v minulých letech se každým rokem narodilo v Evropě jen jedno dvě mláďata, z nichž přežilo jen jedno nebo žádné, rozhodl se koordinátor záchovného programu po dohodě s chovateli ze zoo pro velkou výměnu chovných párů. Páry spolu zůstávají max. tři, ve výjimečných případech čtyři roky, a jestliže se jim nepodaří mládě odchovat, doporučí koordinátor další obměnu. Tuto strategii chovu respektují všichni chovatelé lemurů Sclaterových (v současnosti jsou chováni pouze v osmi evropských institucích), protože je velmi pravděpodobné, že pokud se nestane zázrak a samice nezačnou rodit živá mláďata, lemur Sclaterův vyhyne nejen na Madagaskaru, ale i v lidské péči…

Mládě přišlo na svět 24. března. Ve vrhu byla mláďata dvě, ale druhé třetí den po porodu uhynulo. Přeživší mládě zatím prosperuje a jeho matka se o něj vzorně stará. Návštěvníci ostravské zoo mají možnost vidět lemuří rodinu v pavilonu primátů. Při pěkném počasí se s ním už odvažuje do venkovního výběhu (viz video). Další mláďata se narodila i v několika jiných evropských zoo, celkem šest, z nichž zatím čtyři přežívají. To je po dlouhé době výrazný posun. Zdá se tedy, že velká výměna partnerů byla správnou volbou.

Lemur Sclaterův (Eulemur flavifrons) obývá velmi omezenou oblast severozápadní části ostrova Madagaskaru nazývanou Sambirano. Samec je zbarven černě, samice v od světlé hnědé až po narezavělou. Mimo člověka je to jediný primát na světě, který má modře zbarvené oči. Jejich potravu tvoří ovoce, listy, květy, nektar, semena, živočišná potrava (stonožky...). Ve své domovině patří k významným opylovačům. Mláďata jsou nošena matkou napříč na břichu a mají na rozdíl od rodičů takřka jednotnou barvu. Přesná čísla z přírody nejsou k dispozici, ale vzhledem k velmi omezenému areálu výskytu se stav jeho populace odhaduje na zatím zřejmě více než 1000 ks, maximálně však pouze 3000 ks. Madagaskarští primáti jsou velice ohroženi zejména rychlým úbytkem vhodných biotopů v důsledku devastace přírody domorodým obyvatelstvem.

V České republice je chován pouze v Zoo Ostrava a je našim nejvzácnějším zvířetem. Pokud se podaří mládě úspěšně odchovat, bude to jeden z nejvzácnějších a nejdůležitějších odchovů nejen letošního roku. Zoo Ostrava se na ochraně křehké biodiverzity na Madagaskaru podílí od roku 2005, kdy se stala členem nevládní organizace AEECL (Asociace pro výzkum a ochranu lemurů), která zaštiťuje záchranný projekt Sahamalaza. Projekt zahrnuje nejen výzkum a záchranu lemurů Slaterových, ale i a dalších tam žijících endemických zvířat a rostlin i na ochranu celého ekosystému, dále výstavbu škol, inovace a šetrnější zemědělství, výuku dětí, instalaci studní, zalesňování. O záchranu jedinečné oblasti společně usiluje dalších více než 30 zoologických zahrad zapojených do mezinárodního projektu.

Autor:
Vydáno: