Výroba Morany

Zima pomalu končí svoji vládu a k převzetí vlády se připravuje Jaro. Tradiční akcí naší družiny bývá „Vítání jara a vhození Morany do Berounky“. Proto již dnes se děti z kroužku dovedných ručiček na akci připravovaly. Jde o první část této tradice, kterou je výroba Morany.

Výroba Morany

Než jsme s výrobou započali, nejprve jsme si řekli, co to ta Morana či Smrtka vůbec je. Jde o figurínu jako zpodobnění smrti či zimy, která je upálena, topena či zakopávána při jarních obřadech vynášení smrtky a vítání jara. Morana byla chápána jako bohyně smrti. Jméno této figuríny má mnoho variant. Část z nich souvisí se slovem smrt jako české Smrt, Smrtholka, Smrtka. Ostatní vychází z praslovanských kořenů, které též souvisí se smrtí. Jedná se o jména jako Mořena, Mařena, Mařana, Morana nebo Morena. U nás jsou tato jména užívána spíše na Moravě.

A tak po krátkém úvodu jdeme na věc. Nejprve jsme si udělali kříž jako páteř postavy, kterou jsme oblékli a vyplnili suchým senem. Když bylo toto hotové, jdeme na vytvoření hlavy a zajištění masky. Pak jsme i masku vyzdobili a odnesli do družiny. Výroba Morany netrvala dlouho. My se již však těšíme, až budeme „Vítat jaro“ a figurínu vhodíme do Berounky. Tím se konečně rozloučíme se zimou a přivítáme jaro. Konečně teplo a sluníčko.

Autor:
Vydáno: