Výrazný úspěch ZOO Tábor

Za touto zdánlivě banální větou se skrývá výrazný úspěch ZOO Tábor, která vůbec poprvé v historii českých zoologických zahrad pošle do přírodní rezervace v ČR vlastního odchovance zubra evropského, který se pyšní jménem Tábor. Ve středu 20. května naloží zkušení pracovníci zoologické zahrady Dvůr Králové nad Labem tříletého samce v táborské zoologické zahradě a odvezou ho do nově zřízené velkoplošné rezervace nedaleko Rokycan. Ta vznikla nedávno podle vzoru ojedinělé rezervace velkých kopytníků ze středočeských Milovic.

Náš odchovanec se stane zakladatelem stáda v nejnovější rezervaci nedaleko Rokycan, kde budou zubři žít podobně svobodně jako ve volné přírodě,“ říká pyšně ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Vyvrcholí tak několikaleté úsilí odchovat a vypustit do přírody prvního v Česku narozeného zubra.

Zubr evropský kdysi volně obýval území celé Evropy včetně české kotliny, ale na počátku 20. století byl ve volné přírodě vyhuben. Jen díky systematické mezinárodní spolupráci soukromých chovatelů a zoologických zahrad se podařilo největší suchozemské obratlovce Evropy zachránit.

Táborská zahrada, jíž Korec vtiskl tvář místa zaměřeného na chov zvířecích druhů ohrožených vyhynutím, se připojila ke snahám o rozšíření počtu těchto impozantních kopytníků před čtyřmi lety. Původně pětičlenné stádo pocházející z Polska a Německa se rozrostlo již o čtyři mláďata.

 „Z každého odchovaného mláděte máme pochopitelně velkou radost, ale ze samiček vždy o něco větší. Samci se totiž, na rozdíl od opačného pohlaví, nemohou připojit k jinému stádu a musí založit zcela nové. To také znamená zcela nový životní prostor a to bohužel není v hustě osídlené české krajině jednoduchý úkol,“ říká hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott.

Tábor se narodil jako vůbec první z odchovanců a jméno dostal na počest svého rodiště. Všichni zubři narození v ZOO Tábor jsou zapsáni v evropské plemenné knize, kde mají rezervovaná jména začínající slabikou Ta-.

„Letos v lednu odjely z milovické rezervace do Rokycan tři mladé zubří samice, které se v bývalém vojenském prostoru narodily. Díky získání nepříbuzného samce ze ZOO Tábor vznikne v Česku nový chov těchto vzácných kopytníků. To je pro záchranu ohroženého druhu nesmírně cenné. Zubrů je na světě zhruba sedm a půl tisíce, až dosažení hranice deseti tisíc jedinců je považováno za jeho definitivní záchranu. Proto je každá další chovná skupina nesmírně cenná,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.     

Ředitel táborské zoologické zahrady Evžen Korec se výrazně podepsal pod úspěšný program návratu zubra do české přírody. Developerská společnost Ekospol, kterou založil a řídí, sponzorovala pořízení a přepravu skupiny pěti zubrů do rezervace ve středočeských Milovicích z nejslavnějšího národního parku na světě chovajícího tyto velké kopytníky – polské Bělověže. Ve spolupráci s Českou krajinou, která rezervaci vybudovala a stará se o ní, úzce spolupracuje i nadále, mimo jiné právě při umístění zubra Tábora do Rokycan.

Zdroj: ZOO Tábor
Autor:
Vydáno: