Vynášení Morany a vítání jara se zpožděním

Zvyk je velmi starý a pochází z doby daleko před křesťanstvím. Morana je slovanská bohyně smrti, která představuje zimu a neúrodu. Lidé ji proto vynáší daleko od svých domovů, a to proto, aby se jim následující rok dařilo ve všech směrech, ať se jedná o zdraví, úrodu nebo mezilidské vztahy. Tato tradice patří také k nejoblíbenějším v naší školní družině. Na jejím vynášení se podílí děti ze všech oddělení, i když ji většinou vyrábí nejstarší oddělení dětí školní družiny.

Vynášení Morany a vítání jara se zpožděním

Letos s velkým zpožděním jsme přeci jen naši Moranu vynesli. Aby se lidé zbavili temného vlivu Morany, vyrábí její podobiznu ze slámy. My jsme zvyklí v družině ji vyrábět ze sena. Celou postavu oblékáme do různých šatů. Morana totiž může představovat mladou dívku, ale také starou babku, které se kolem krku věší náhrdelník z vaječných skořápek. Této tradice se držíme i my.

A tak dnes po skončení výuky odcházíme každý do svých družin a krátce po 13,30 hodin se scházíme před školou. Morana je připravena a my průvodem jdeme do přilehlého parku. A víte proč? Vždyť tato tradice se nesmí odehrát bez zpěvu a hudby. A tak děti z kroužku „hry na flétnu“ od paní vychovatelky Miroslavy Pacákové, si pro nás připravily krátké hudební vystoupení. Po nich jsme si společně všichni zazpívali několik jarních písní. A náš rituál může začít. Řadíme se do dvojic, v čele stojí se svými kamarády, kteří se postupně střídají. Odcházíme s Moranou k řece Berounce, kde je podobizna bohyně vhozena do vody. Morana dopadla na hladinu řeky a my si nyní přejeme všichni svá přání. Tak uvidíme, zda se nám to splní. Ještě krátkou chvíli sledujeme cestu Morany, i když dle tradice bychom tak činit neměli. Ale naše zvědavost je mnohem silnější, než se zdá. Morana pluje po Berounce a my s radostí u nás vítáme jaro. A že opravdu jaro je v Berouně, o tom jsme se všichni přesvědčili, když jsme od poloviny března pátrali po znacích v rámci projektu „Hledáme jaro“.

Autor:
Vydáno: