Velikonoční prázdniny začaly na Zelený čtvrtek

Vytoužené dny volna před Velikonocemi si každý užívá dle vlastního přání. Přesto mnoho rodičů ještě dnes pracovalo. První den prázdnin se koná na Zelený čtvrtek před Velikonocemi. Tento den je součástí Pašijového týdne. Jedná se o období církevního roku.

Velikonoční prázdniny začaly na Zelený čtvrtek

Pro děti naší školní družiny se stal tento den tradicí, kdy podnikáme výpravu do lomu Alkazar. Zde si opékáme vuřty a nechybí ani připomenutí si zvyků a tradic Velikonoc. Se Zeleným čtvrtkem jsou spojeny různé tradice, které se dodržovaly v lidovém prostředí. Většina z nich měla zajišťovat dobré zdraví, dobré mezilidské vztahy, dostatek peněz a bohatou úrodu.

Je osm hodin a u školy se sešly děti, které jarní procházka do Alkazaru oslovila. Odcházíme společně po cyklo stezce a s námi jdou i čtyři zvířecí kamarádi, kteří si pro nás připravili Velikonoční stezku. Je to zajíc Hopík, kuřátko Píp, ovečka Vlnka a káčátko Ferdík. Mají prý pro nás několik úkolů. Ale my cestou budeme plnit i jiné úkoly. My totiž budeme Hledat jaro. Budeme cestou hledat žlutě kvetoucí orsej jarní, pokusíme se najít a pozorovat nějakého motýla a v samém závěru musíme najít někoho, kdo běhá v trávě bos. Tak uvidíme, zda se nám to podaří. Cestou do Alkazaru jsme objevili mnoho kvetoucího orseje. Kromě toho si musíme i připravit vrbové proutky na pletení pomlázky. Cesta rychle ubíhá a čas také. Venku je celkem chladno, tak není divu, že někteří z nás pociťují zimu. Ovšem čím se více přibližujeme do cíle, zjišťujeme, že se otepluje a sluníčko se na nás usmívá. A jsme v cíli a je nám již teplo. Sluníčko hřeje. Odkládáme si batohy a jdeme se podívat po okolí, abychom si nasbírali suché klacíky, se kterými rozděláme na veřejném ohništi oheň. Vždyť jsme se velmi těšili na to, až si budeme moci opéct špekáčky. Oheň rozdělán a my začínáme opékat. Po skončení svačiny jdeme na pletení pomlázky. Každý si bere proutky a pletení začíná. Zde jsme se trochu zpozdili, jde nám to pomalu. Ale nevadí, my to všechno zvládneme. Po necelé hodince je hotovo, ještě nazdobíme a pak jdeme plnit úkoly našich zvířecích kamarádů. Po splnění zvířecích úkolů a na základě správných odpovědí nám vznikla tajenka: VELIKONOCE HURÁ!

A my máme splněno. Opekli jsme si špekáčky, upletli pomlázku, zasoutěžili a nyní již začínáme uklízet a půjdeme zpět. Vždyť u školy na nás jistě budou čekat rodiče. Krátce po 12,30 hodin jsme u školy. Někteří rodiče již čekají, jiní dochází. Loučíme se a přejeme si krásné Velikonoce a bohatou pomlázku. Ale pozor na věc! Je přestupný rok, a tak začínají letos hodovat děvčata. Až se sejdeme v družině, jistě si o hodování budeme povídat. Tak v úterý po Velikonocích zase v družině.

Autor:
Vydáno: