Vánoce na nečisto v 2. oddělení u Veverušáků

Poslední praxe v letošním roce 2023 se ve všech odděleních linula v podobě „Vánoc na nečisto“. Odpoledne, které opravdu navodilo atmosféru Vánoc, jako bychom v kruhu rodinném připravovali Vánoce v teple domova.

Vánoce na nečisto v 2. oddělení u Veverušáků

Po obědě odcházíme do družiny, kde na nás již čekají paní praktikantky. Je vidět, že se na nás již těší a my z jejich pohledu vidíme, že si to určitě užijeme. Odkládáme věci a jdeme se posadit na koberec. Nejprve si povídáme o veškerých přípravách na Vánoce, jaké druhy cukroví pečeme doma, co my máme nejraději atd. Potom jsme vyslechli pohádku O Perníčkovi. V jedné chaloupce žila babička s dědečkem a babička se rozhodla, že upeče perníček ve tvaru panáčka. Ten bude pro dědečka. Celým domem se linula krásná vůně perníčků, které babička upekla. Když babička z trouby odebírá pečené perníčky, najednou z trouby vyskočil onen panáček a utíká pryč, co mu nohy stačí. A tak všichni tiše nasloucháme, jak pohádka dopadne a najednou zazvonil zvonec a pohádky byl konec. Pak si o pohádce povídáme, odpovídáme na zvídavé otázky paní praktikantky.

Po skončení nás čeká velké překvapení. Zasedáme do skupin a každá skupina se snaží co nejrychleji správně odpovědět na hádanku. Hádanky nám určily, jaký tvar perníčků daná skupina bude mít. Na stoly se dostaly perníčky ve tvaru vánočního stromku, sněhuláka, čepice a panáčka. Poté si jdeme převzít v igelitovém sáčku bílé zdobení a bedlivě nasloucháme dalším pokynům. Paní vychovatelka nám do sáčku udělala špendlíčkem dírku a my již můžeme krásně zdobit. Chvíli nám to zabralo čas, ale práce cukrářky či cukráře se nám líbila. Výsledný efekt stál taky za to. Vždyť někteří z nás zdobili perníčky poprvé. Po celou dobu zdobení při tom posloucháme vánoční písně a koledy. Vánoční atmosféra byla dobře naladěna. Když byla práce skončena, vybíráme nejhezčí zdobený perníček z každé skupiny. Odložíme si jej na podložku na stůl, a ještě naposledy si zahrajeme hru. Jedná se „o živé vánoční pexeso“. A touto hrou se s našimi praktikantkami i panem učitelem loučíme. Předáváme přáníčko, k tomu též vánoční pečivo, ale trochu jiné. Jde o vizovické pečivo, které jsme vyráběli.

Po vzájemném přání krásných Vánoc jdeme uklízet a „perníčky“ uložit. Třeba se i pochlubíme rodičům, co jsme dokázali. Ovšem najdou se tací, kteří si jej ani neuklidili, a hned skončily perníčky bříšku. Tak krásné a veselé Vánoce a v lednu na shledanou!

Autor:
Vydáno: