Surikaty na stráži mají v ZOO Tábor oči až na zádech

Nejdůležitější schopnost správných hlídačů rozhodně nepostrádají surikaty vlnkované v ZOO Tábor. Když jsou jedinci na stráži – tedy sedí vzpřímeně na vyvýšeném hnízdě a sledují okolí, aby mohli včas varovat kolonii surikat před blížícím se nebezpečím – dokážou otáčet hlavou nejen na všechny strany, ale i tak, že mají doslova „oči až na zádech“.

Surikaty na stráži mají v ZOO Tábor oči až na zádech

Což je zásadní schopnost pro každého hlídače či strážce, ať už chrání svěřený majetek nebo třeba živé tvory.

Zajímavostí u surikat je i to, že strážci dokážou vydávat různé varovné zvuky, podle kterých ostatní členové skupiny poznají, jak naléhavé je nebezpečí, které jim právě hrozí – zda predátor přilétá ze vzduchu, nebo se třeba plazí po zemi.

Ve volné přírodě se činorodé šelmičky vyskytují především v jižní a jihozápadní Africe, kde žijí ve skalnatých a písčitých místech, která jim poskytují vhodné prostředí k budování rozsáhlých podzemních úkrytů. Tento všežravec se živí se zejména hmyzem, pavouky, kobylkami a sarančaty. Dokáže ulovit i jedovaté štíry, ještěrky a menší ptáky hnízdící na zemi. Surikaty si pochutnají také na ovoci, výhoncích, pupenech a koříncích rostlin. Dožívají se 10 až 12 let.

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor

Zdroj: ZOO Tábor
Autor:
Vydáno: