Scinkům ohnivým v Pavilonu evoluce se daří

Pavilon evoluce v ostravské zoologické zahradě je domovem rovněž pro několik druhů plazů. Je mezi nimi i skupinka scinků ohnivých – pestře zbarvených ještěrů, kteří se zde také úspěšně rozmnožují.

Scinkům ohnivým v Pavilonu evoluce se daří

Scinkové obývají jedno z terárií v přízemí pavilonu společně s agamami západoafrickými. Prostředí, které jim chovatelé připravili, scinkům zjevně svědčí. Od roku 2015 se zde vylíhlo už sedm mláďat. Celý rozmnožovací proces se pokaždé odehrál přímo v teráriu, včetně inkubace vajec. Samice kladou 5–10 vajíček, která zahrabávají do půdy. Celou snůšku pak hlídají. Inkubace trvá cca 5–6 týdnů. Mláďata jsou po vylíhnutí poměrně velká, měří okolo 8 cm. Podobně jako u jiných druhů plazů jsou i malí scinkové zcela samostatní, takže péči rodičů nevyžadují. Naopak by hrozilo, že by mohli být svými rodiči považováni za kořist a tudíž pozřeni. Proto jsou mláďata umístěna v chovatelském zázemí zoo.

Scink ohnivý (Lepidothyris fernandi) obývá lesy západní Afriky, žije převážně terestricky. Velice rád se zahrabává do vlhké zeminy, kde se ukrývá. Měří až 35 cm, přičemž 20 cm připadá na ocas. Ten je lehce lámavý, čehož scink využívá pro oklamání predátora – při napadení je útočník zaujat hýbajícím se uvolněným ocáskem, zatímco scink mizí do úkrytu. Ocásek pak scinkovi zase doroste. Živí se bezobratlými, které loví na zemi. V jeho jídelníčku je hmyz a jeho larvy, pavouci, kroužkovci, červy, plži ad.

Autor:
Vydáno: