Příchod irbise

Jedná se o mladého samce irbise, který se narodil v květnu minulého roku v italském Parco Fuanistico La Torbiera. „Příchod byl naplánován na dobu jeho pohlavního dospívání, aby nemohlo dojít k páření sestry v jeho rodišti. Po zajištění všech vakcinací a dokumentace se vydal na cestu do nového domova.

Příchod irbise

Transport probíhal bez komplikací a po deseti hodinách dorazil do naší zoo. V současné době obývá svou expozici sám a zvyká si na nové prostředí. Na začátku nového roku plánujeme příchod mladé nepříbuzné samice z jiného evropského chovu, čímž by u nás vznikl nový chovný pár těchto horských šelem,“ uvádí zástupce ředitele Ing. Lukáš Štěrba.

Irbisové mají v ústecké zoologické zahradě svou historii. „Chov tohoto druhu započal v roce 2006, kdy přišla samice Nima ze Zoo Krakov. O dva roky později přišel ze Zoo Jihlava samec Salwin, se kterým vytvořila harmonický pár. V roce 2009 se stali rodiči samice Nangy a o dva roky později se narodil samec Panja. Po ročním přerušení chovu dorazila do ústecké zoo dvojice mladých irbisů, a to v roce 2017. Zatímco samec Deleg po několika měsících odcestoval do jiné zoologické zahrady, samec Dipendu zde žil do roku 2019, kdy uhynul po závažném gastroenterologickém onemocnění,“ doplňuje tiskový mluvčí Matěj Kynšt.

Irbisové, někdy označovaní jako sněžní levharti, žijí ve vysokých nadmořských výškách v pohoří Himálaj a střední Asii. Mají dlouho hustou srst, která je chrání před mrazem. Jsou výborně přizpůsobeni drsným horským podmínkám. Dlouhý ocas jim pomáhá držet rovnováhu při lovu na horských hřebenech. Irbisové představují ohrožený druh. Největším nebezpečím je ztráta přirozeného prostředí a lov pro kožešinu či jako škodná hospodářských zvířat.

Autor:
Vydáno: