Něžný obr si oblíbil nejstarší Uselinu

Samec zubra evropského jménem Pozcekaj dorazil do ZOO Tábor z polských Niepolomic teprve 22. listopadu letošního roku. Přesto se už ve svém novém domově zabydlel a naději ošetřovatelům dává i jeho zájem o nejstarší ze čtyř táborských samic Uselinu.

Něžný obr si oblíbil nejstarší Uselinu

Poczekaj na své nové prostředí reagoval velmi dobře, a tak jsme jej už dva dny po příjezdu vpustili do společné ohrady k samicím. Ač je Poczekaj skutečně obrovský, váží přes 600 kilogramů, zdá se, že má mírnou povahu. Je to takový něžný obr,“ říká hlavní zoolog ZOO Tábor Ondřej Kott a dodává: „Přirozeně se připojil k nejstarší s našich samic Uselině, které je už pět let a je tak v nejlepším věku pro plánovanou reproprodukci.“

ZOO Tábor chová v tuto chvíli čtyři samice a jednoho samce takzvané nížinné linie, která je odborníky hodnocena jako nejvhodnější pro vypouštění do volné přírody. Táborská zoo se tak může chlubit nejcennější chovnou skupinu zubrů ze všech tuzemských zoologických zahrad. Program reintrodukce, tedy zpětného návratu, zubra evropského do české přírody je jedním z klíčových programů Zoologické zahrady Tábor, na němž zoo spolupracuje s neziskovou organizací Česká krajina a s Biotechnologickým centrem Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Odchov prvního zubřího mláděte je proto asi nejočekávanější událostí ZOO Tábor v příštím roce.

„Říje u zubrů probíhá za normálních okolností ve volné přírodě v srpnu. Samice jsou pak březí něco přes devět měsíců. V takovém případě by se mládě narodilo až někdy na jaře roku 2018. Příroda to tak zařídila, aby se mláďata rodila v co nejpříhodnější období roku. V zoo ale mají zvířata natolik dobré podmínky obecně, že často dochází k oplodnění i mimo přirozenou dobu říje. V takovém případě bychom případně první mládě mohli očekávat už koncem příštího roku,“ vysvětluje Ondřej Kott.

Zdroj: ZOO Tábor
Autor:
Vydáno: