Netradiční dekorovaní vajec a tradičními barvami? Víme, jak na to!

Velikonoce právě startují a jednou z jejich hlavních součástí, zejména pro děti, je pochopitelně i barvení, zdobení a dekorování vajec. Pokud už vás ale klasické techniky barvení vajec omrzely, ale na druhou stranu si na složitější dekorování voskem nebo gravírování netroufnete, máme pro vás i tak několik variant. Postačí několik základních barev na vejce a pár nápadů a uvidíte, že vzniklé dekorace budou moderní, působivé a hlavně zábavné, stejně jako celé tvoření.

Netradiční dekorovaní vajec a tradičními barvami? Víme, jak na to!

Typické barvení vajec s atypickým výsledkem

Zřejmě nejzákladnějším a nejtypičtějším způsobem dekorace velikonočních vajec je barvení za pomoci barev, které se rozmíchají v horké vodě s několika lžícemi octa. V rámci této klasiky si naštěstí už dnes můžeme vybrat mezi práškovými a tekutými barvami, např. OVO. Jakou variantu barev zvolíte je pochopitelně na vás, ale ze zkušenosti lze doporučit volit spíše tekuté barvy, které se vyznačují kvalitnějším obarvením, vyšší sytostí barev i jednotnosti obarvení, bez nevzhledných skvrn a fleků.

A jak na atypický design vajec v rámci klasického barevní vajec. Jeden z triků spočívá hned v přípravě samotného vejce, před tím, než jej ponoříme do rozpuštěné horké barvy. Pomoci si můžeme například tak, že na vejce umístíme gumičky a následně barvíme. Po zaschnutí barvy gumičky z vejce sejmeme a můžeme se těšit z nápadité dekorace, která vznikla právě tím, že se pod umístěné gumičky nedostala barva. Snadný a rychlý nápad, který prakticky nic nestojí.

Podobně si můžeme pomoci i díky tavné pistolce a lepicím páskám. „Vyzkoušejte na odmaštěné bílé vajíčko pečlivě nalepit elektrikářskou izolační pásku. Je nejvhodnější, kvůli své částečné pružnosti a pevnosti. Pak vajíčko obarvěte v připravené OVO barvě na vajíčka. Stejný princip platí pro techniku s tavnou pistolkou. Na vajíčko pomocí tavné pistolky nakreslete různé ornamenty nebo prosté tečky. A pak opět obarvěte.“ říká bloggerka Zuzana Staňková.

Zároveň i s běžnými velikonočními barvami můžeme jít s dobou. Letošním Velikonocům bude totiž vévodit módní fialová barva. Tu můžeme už nyní u některých výrobců koupit (např. OVO – Druchema) nebo si ji namíchat za pomoci červené a modré barvy.

Efektní barvení vajec s efekty

Barvení vajec je však v dnešní době možné i bez rozmíchávání barev v horké vodě. Právě tato varianta bude nejvíce bavit děti. Jednak jim při tom nehrozí žádná nehoda, jako je potřísnění se horkou vodou nebo barvou a zašpiněné sebe i celého okolí, a hlavně je to správně akční, kreativní a zábavné. A jak na to?

Stačí se vybavit gelovými barvami a zábava, respektive tvoření může začít. Gelové barvy jsou totiž k dostání ve speciálním tubovém balení, a navíc je k nim přiložen i pár mikrotenových rukavic, čímž je vše dáno. Jednoduše odstřihneme hrot tubové uzávěru dané barvy, nasadíme přiložené rukavice a nakapeme pár kapek dané barvy do rukavic, a hlavně vezmeme vejce. To promneme v rukou a dokonalý a nenapodobitelný design je na světě. Vystačit si tak můžeme s jednou barvou, případně barvy mezi sebou „mixovat“ a do rukavic si vždy nakapat další novou barvu.

Co ale děti nadchne nejvíce budou speciální efekty, které jsou u barev přiloženy. Může to být například zlatý nebo stříbrný třpyt či červená perleť. Princip barvení s efektem je stejný jako u gelových barev. A využít jej můžeme buď samostatně, že nám vznikne zlaté, stříbrní či perleťové vejce nebo právě efektem dotvořit ještě styl obarveného vejce. Velkým hitem, hlavně u holčiček tak může být stříbrný třpyt, kdy se například v kombinaci s modrou mohou vytvořit barvu ve stylu oblíbené pohádky Ledové království. Kluci si pro změnu mohou vytvořit temně modrou barvu, která s příměsí třpytu bude vypadat jak z Hvězdných válek. Iniciativě se zkrátka meze nekladou.

Velikonoce jsou o zdobení, (ne)jen vajec

Velikonoce jsou jednoznačně o zdobení a dekorování, ale ne nutně jen vajec. Vyzdobit a přivítat jaro můžeme v rámci celého našeho bytu. Pomlázky, osivo, košíky nebo velikonoční atributy jako jsou například kuřátka, beránci či zajíčci už patří ke klasice. Zkuste si ale letos připravit trochu odlišné dekorace, do kterých můžete zakomponovat i samotná vejce.

S tím vám pomůže speciální jarní kreativní set v designu víl či skřítků, který ocení zřejmě děti. Ty nejprve mohou vystřihnout ze šablony tělíčko, klobouček nebo korunku těchto jarních postaviček a pak už přijde na řadu samotná práce s vejci a jejich dekorací. Tentokrát však „čistě“ bez barev a rizika jakéhokoli zašpinění.

Stačí si opět připravit horká uvařená vejce, která jednoduše oblékneme do speciální smršťovací košilky a následně je jen přelijeme horkou vodu, ideálně mezi 80 – 90° C. Vlivem působení horké vody košilky dokonale na vejce přilnou a o obličejíky a tělíčka skřítků a víl máme postaráno. Pak už je jen stačí posadit do stojánku ve tvaru nohou nebo sukýnky a na hlavu = vršek vajíčka nasadit čepičku nebo korunku a dekorace jsou hotovy. A pokud by se nám zalíbily natolik, že bychom se rozhodli si je nechat v bytě po celé jaro, lze jednoduše vařené vejce nahradit za plastové, které je k dostání například v květinářstvích či kreativních obchodech a o jarní design máme postaráno.

Autor:
Vydáno: