Národní den železnice

Tento den, který připadl v letošním roce na 24. září si připomenuly i děti naší školní družiny. Oficiální oslavy probíhaly v Plzni, ale u nás v družině jsme si je připomenuli až 26. září.

Národní den železnice

Je pondělí 26. 9. 2022 a děti z 2. a 3. oddělení se vydaly na další Luštící stezku, kterou opět pro děti připravil Dům dětí a mládeže v Berouně. Nevíme, zda šlo o náhodu, či souhru duší, ale pořadatel se nám strefil do plánu. My jsme si totiž dnes připomínali Den železnice. Nejprve si povídáme o tom, co známe ze světa železnic, a pak se vydáváme na stezku. Ta začíná na závodském nádraží a vede dalšími ulicemi v našem nejbližším okolí – Brožíkovou, Tylovou, Náhorní, Mařákovou, Za drahou. Pak jsme pokračovali přes železniční most a dále ulicemi Švýcarskou až na berounské hlavní nádraží. Na trase jsme hledali 15 soutěžních karet se zněním otázky a dalším soutěžním úkolem. Tématem luštění bylo: „Znáš naše lokomotivy?“ Lokomotivy a motorové vozy byly na trase seřazeny podle roku výroby. Krom toho jsme se dověděli mnoho zajímavých informací. Každá správná odpověď měla pod obrázkem písmeno, které jsme si zapsali do soutěžního archu. Když jsme přišli do cíle na hlavní vlakové nádraží a podívali se na arch, hned jsme zjistili, že písmena tvoří nějakou tajenku. Zpočátku jsme na kartu s údivem koukali, ale pak jsme zjistili tajenku. A to bylo super.

A jaké lokomotivy jsme na obrázku viděli? Tak například: Kafemlejnek, Bejček, Mikádo, Šlechtična, Albatros, Hurvínek, Papoušek, Bobin, Rosnička, Karkulka, Bardotka, Brejlovec. Stezku o lokomotivách jsme zdárně prošli, ale nejvíce jsme měli velkou radost z toho, že nám vyšla i tajenka, která byla trochu i chytákem. Děkujeme! Bylo to príma.

A tak tímto způsobem jsme si v družině připomenuli Národní den železnice 2022.

Autor:
Vydáno: