Na tom našem dvorku – sběratelé a šikulové  - Svaté obrázky

Ne, že by ještě přes poledne nebylo dostatečné horko, což doceňoval děda Zdvořáček, sedě na lavičce ve stínu staré lípy. Máchal si nohy ve škopíku s vodou a vedle v kbelíku s ledem chladil několik láhvových desítek piva, oblíbené značky, z nichž již druhou „ztrestával“ jak nazýval pití pivečka.

Na tom našem dvorku – sběratelé a šikulové  - Svaté obrázky

  Babka Babánková se dnes někde zdržela na odpolední debatu, která se poslední dobou hlavně točila okolo zajímavostí v okolí, když vše na zahrádkách, v polích, loukách, i lesích dozrávalo.

Až tu se najednou v brance do dvorku objevila vyhublá protáhlá postava, v černých svátečních šatech a v ruce držela starou, korálkovou kabelku, ve které se nechalo tušit, že není zcela prázdná a ukrývá v sobě nějaký „poklad“. Paní Babánková ztěžka dosedla na lavičku vedle svého souseda a zhluboka oddechovala, přičemž si krajkovým kapesníčkem otírala pot z čela.
„Copak, copak,“ navazoval rozhovor děda Zdvořáček, „máme teploučko, že jo“. Očekával reakci na svá slova, ale když nic nepřicházelo, pokračoval : „Jó tenkrát když jsem byl v Itálii…., to bylo horko.“

„Byla jsem dnes v kostele,“ začala vyprávět babka Babánková, jako by předcházející slova svého souseda vůbec neslyšela, „tam Vám byl pane Zdvořáček takový prima chládek. Musela jsem dnešní sváteční den nějak oslavit, je totiž patnáctého srpna a to je významný den všech věřících – Nanebevzetí Panny Marie ( lat. Assumptio ) – dle učení katolické církve a pravoslavných církví – jde o událost v dějinách spásy, při níž byla Maria s tělem i duší vzata do nebeské slávy. Vždyť podle této slavné události jsou pojmenovány ve světě církevní objekty. U nás je to třeba kostel v obci Chlum Svaté Máří na Chebsku.“

Dědovi Zdvořáčkovi , klesla brada, „To je zajímavé, třeba ten Chlum Svaté Máří znám, tam bývali podle pověstí kdysi i loupežníci, o nichž vznikl i Německý divadelní kus pro ochotnická divadla, hraný v 19. a 20. stol. s velikým úspěchem. Ale mne spíš zajímá tady ta Vaše „naditá korálková kabelka“, určitě jste zase ukořistila mezi známými nějaké úlovky do Vaší sbírky „Svatých obrázků“.“

„Dědo ! Vy jste filuta !“ Vykřikla babka Babánková. „Vy snad máte rentgenové oči ! Jak jste na to přišel ?“„Stačí se podívat a vidím Vaše rozzářené oči a ta Vaše kabelka není taky tak docela splasklá.“ Pochválil se děda, také sběratel, ale v jiných oborech.

„Potkala jsem v našem svatostánku přítelkyni a směnila s ní několik zajímavých „svatých obrázků“, které kdysi nosili věřící svým příbuzným a známým z poutí a poutních kostelů, tak jako dnes se nosí třeba štítky na hole nebo pamětní medaile. Tady mám například „Památku na sv. Hostýn, Blahoslavenou Anežku Přemyslovnu a památku na jmenování Dr. Karla Kašpara biskupem králové – hradeckým v roce 1921. I na Vás jsem myslela pane Zdvořáček a přinesla Vám do Vaší sbírky starou pohlednici z Chlumu Svaté Máří, o kterém jsme před chvílí mluvily.“

„Moc Vám paní Babánková děkuji, takovou pohlednici ještě ve své sbírce nemám a vidíte, ta shoda náhod. Dnes je právě ten svátek „Nanebevzetí Panny Marie“ a to horko a právě v takový den jsem byl v té Itálii v městečku Loreto a tam se oslavy dějí poléváním vodou na ulicích, všech kolemjdoucích.“ Na důkaz toho děda sáhl do kbelíku, vedle lavičky, kde se chladilo pivo v ledové tříšti, která již trochu po odtála, nabral trochu vody do dlaně a pokropil svoji sousedku se slovy : „Tady máte taky kousek oslav z Itálie !“

Autor:
Vydáno: