Jarní květy v zoo: koniklece a prvosenky
Areál zoologické zahrady se po chladném počasí konečně probouzí, na stromech a keřích raší svěže zelené listy a raně kvetoucí keře jsou obsypány květy v nejrůznějších pastelových barvách.
Patří mezi ně například kdoulovec (Chaneomeles), zlatice (Forshytia) či šácholany (Magnolia). Probudily se také drobnější rostliny typické pro období jara jako jsou koniklece (Pulsatilla) či prvosenky (Primula), se kterými se můžeme setkat v areálu zoo u výběhu Čitván a na skalkách u pavilonu slonů. Zde roste Primula denticulata.
Rod koniklec je geneticky nejblíže příbuzný a s velkou pravděpodobností i totožný s rodem sasanka (Anemone). Roste téměř v celém mírném klimatickém pásu severní polokoule. Rostlina někdy využívá tzv. mykorhizní symbiózy (tj. soužití kořenů rostliny s houbami) podporující její růst. U starých Řeků platil květ koniklece za symbol ženských slz, neboť stejně jako slzy žen se najednou objevuje a stejně tak rychle zase mizí. V současnosti se nať používá v homeopatii při léčbě dny, revmatismu nebo mokvajících ekzémů.
Rod Primula zahrnuje asi 500 druhů, které rostou na severní polokouli, zřídka v Jižní Americe. Primula denticulata roste v oblastech Himálaje od Afghánistánu až po jihovýchodní Tibet a Čínu. Jde o oblíbenou jarní trvalku do záhonů či rabat. Tato rostlina však obsahuje kontaktní alergen tzv. primin, který může způsobovat ekzém, proto musíme být při kontaktu s ní velmi opatrní.