Festival Den poezie

Festival Den poezie se koná na počest narození Karla Hynka Máchy od roku 1999. Již několik let si akci připomínají i děti naší školní družiny. Ne jinak, i když ve svízelných podmínkách, i letos. V letošním roce se festival konal od 9. – 22. listopadu. Tento rok uplynulo 200 let od narození Boženy Němcové. Ze stejných důvodů si můžeme připomenout i řadu dalších spisovatelů a básníků – Karolínu Světlou, Vladimíra Holana, Vítězslava Nezvala, Karla Jaromíra Erbena, Josefa Horu a další.

Festival Den poezie

Děti naší školní družiny si připomněly Festival Den Poezie až 23. listopadu a to ještě ne všichni, pouze 1. a 3. oddělení, děti z 1. a 2. třídy. Každé oddělení si jej připomínalo zcela samostatně. Nejprve jsme si povídali o tom, co je to poezie, pokusili jsme si vysvětlit rozdíl mezi pohádkou, básní a písní. Potom jsme se vrhli hned na verše. Poslechli jsme si báseň Jana Skácela s názvem Uspávanka s Popelčiným oříškem. V této básni jsme hledali rýmy. Pro některé z nás těžší, pro někoho lehčí. Tak například: „Aby se ti dnes spalo lehce, povím ti něco o Popelce. Popíšu přesně její šaty, modré jako nebe bez záplaty.“ Takto jsme v celé básni hledali rýmy a přiřazovali k prvním řádkům. A abychom si to trochu zpestřili, zahráli jsme si hru na ozvěnu. Hra, která nám nabízí též rýmy, nás velmi bavila a my za její správné odpovědi, získávali cenné body do bodování jednotlivců. Například: Co se pase u jetele? Ozvěnou bylo tele. V další části našeho odpoledne jsme se naučili verše pro čerta. Vždyť za chvíli možná i přijde. V poslední hře jsme hledali dvojice rýmů. A takto si naši prvňáci a druháci připomněli Festival poezie.

Autor:
Vydáno: