Evropský týden mobility i ve školní družině

Od roku 2000 se z něj stala evropská iniciativa, o rok později mezinárodní. Od roku 2002 je Den bez aut součástí Evropského týdne mobility. Ten probíhá od 16. – 22. 9. Tato tradiční akce se stala i tradicí v naší školní družině.

Evropský týden mobility i ve školní družině

Jednou z akcí našich oddělení v rámci Evropského týdne mobility, byl monitoring provozu dopravy i se sledováním negativních jevů. Dnes, 19. 9. jsme si jednotlivá oddělení rozdělila oblast Závodí, a každé oddělení mělo stejné podmínky pro sledování provozu. Měření jsme provedli v 10 minutách po 13. hodině. A k čemu jsme dospěli? Výsledky byly opravdu zajímavé. 1. oddělení stálo v Lidické ulici směrem na Kladno a zjistilo: aut projelo 136, nákladních vozů 10, cyklisté projeli 3, motorky 2, aut s jedním člověkem bylo 76, se dvěma 57, více lidí – 3 auta. 3. oddělení monitorovalo úsek v Hostimské ulici U lodi. Osobních aut projelo 36, nákladních 1, autobusů 3, motorek 1, cyklistů 6, v autě jako řidič telefonovali 4 osoby, 28 aut mělo pouze řidiče, 12 aut jelo se dvěma lidmi. 4. oddělení mělo své stanoviště U Slavaše a jejich průzkum byl též zajímavý. Osobních aut projelo 71, 4 nákladní, 1 motorka, 3 kola, 1 autobus, nikdo netelefonoval jako řidič. 46 aut jelo pouze s řidičem, 18 aut mělo dva pasažéry a více pasažérů měla 3 auta. 2. oddělení monitorovalo úsek u bývalé energetiky – křižovatka Pražské ulice a Lidické ulice. Zde byl vskutku živý provoz. Směrem na Prahu projelo 118 aut, směrem na Kladno 81 a to jsme počítali auta od Berouna. Od Prahy na Kladno a Berouna projelo 135 automobilů. V obou směrech projelo 8 autobusů, 3 cyklisté. 2 řidiči při jízdě telefonovali. Celkem projeli 3 cyklisté a 5 motorek v obou směrech. Zajímavé bylo obsazení aut – pouze s řidičem projelo 321 aut, se dvěma pasažéry  50 aut, se 3 lidmi jelo 12 automobilů, a pouze 3 auta byla plně obsazená. Jedno auto projelo na semaforu na červenou, po přechodu projela maminka se dvěma dětmi na druhou stranu tak, že ona byla první a nejmenší dítě bylo ve vleku asi 10 m za nimi. Uprostřed jelo starší dítě. Naším pozorováním jsme zjistili, jak živý je provoz automobilů přes naše město.

Autor:
Vydáno: