Čarodějnické čtení

Část dětí se vydala na slet čarodějnic na Městskou horu, zbylá část dětí zůstává ve školní družině. Ani ony o čarodějnické dění nepřijdou. I my se dostaneme do čarodějnického prostředí, ale trochu jinak. Sáhli jsme po německé pohádce Bratří Grimmů, která byla poprvé publikována v roce 1812. Jmenuje se Locika.

Čarodějnické čtení

Scházíme se v družině, je po obědě a my si chceme čarodějnice také užít. Předčasný čarodějnický den prožíváme s četbou pohádky Locika. Osamělý pár toužící po miminku žije vedle zahrádky, která je obehnaná zdí a zde sídlí čarodějnice. Žena, která touží po miminku, si všimne v zahradě květiny. Začne po ní velmi toužit. Jejímu manželovi se podaří dvakrát po sobě v noci proniknout do zahrady. Třetí noc je chycen a obviněn z krádeže. Manžel žádá o slitování a čarodějnice souhlasí, ale s jednou podmínkou. Tou je, že po narození dítěte se holčičky vzdají ve prospěch čarodějnice. Muž nakonec souhlasí. Když se holčička narodí, čarodějnice jí začne vychovávat jako vlastní a pojmenuje ji Locika. Když však děvče dosáhne 12 let, čarodějnice ji zavře do věže bez dveří a schodů uprostřed lesa. Je zde pouze jedna místnost a jedno okno. Když ji chce navštívit, zavolá na Lociku, aby spustila oknem její zlaté vlasy a vyšplhá nahoru. Jednoho dne jel okolo princ a slyšel zpěv Lociky, který se rozléhal oknem věže. Začal hledat, až věž našel, ale dovnitř se nedostal. Když jednoho dne byla čarodějnice pryč, zavolal princ na Lociku a udělal totéž, co čarodějnice. Vylez po jejích zlatých vlasech do věže. S Locikou se zde seznámil, a požádal ji o ruku. Ta s tím souhlasila. Princ přichází každou noc, přináší Locice hedvábí, aby mohla udělat žebřík. Locika se pochlubila čarodějnici. A než se plán podařilo naplnit, čarodějnice ustřihne Locice vlasy a uvrhne ji do divočiny. Princi sdělí, že ji již nikdy neuvidí. Princ bloumá několik měsíců, ale Locika nikde. Jednoho dne jde Locika pro vodu a v tom ji princ uslyší. Po vřelém setkání a uvítání ji princ odvádí do svého království.

Krásná pohádka, která se nám stala motivací. Rozdělujeme se na několik skupin a naším úkolem je tuto pohádku zdramatizovat. Podařilo se. Nám uteklo čarodějnické odpoledne jako voda a byl konec.

Autor:
Vydáno: