Články

Při chovu ohrožených druhů zvířat v lidské péči je velice důležitá úzká a nezištná spolupráce zoologických zahrad. Neméně důležitý je i podrobný přehled o všech zvířatech daného druhu v jednotlivých chovatelských zařízeních. K tomu slouží tzv. plemenné knihy, jejichž vedením jsou pověřovány vybrané zoologické zahrady. Zoo Ostrava vede dvě evropské a jednu celosvětovou plemennou knihu. Ta celosvětová je pro siky vietnamské a na konci roku 2017 vyšel její další ročník.

Od plnoletosti medvědích bratrů Kuby a Matěje nás dnes 11. 1. 2018 dělí již jen několik desítek hodin. Ovšem to nic nemění na tom, že děti školní družiny se velmi pečlivě připravují na tuto oslavu našich večerníčkových hrdinů. Vždyť taková to událost je opravdu jen jednou za život. A naši hoši si ji určitě zaslouží.

Rekordní počet zvířat, rekordní počet mláďat, potřetí překročená hranice půl milionu v návštěvnosti! Ale také více než půl milionu korun na podporu záchrany nejohroženějších zvířat světa nebo téměř 880 tisíc na podporu výzkumu nemocí slonů. V pořadí čtvrté narozené slůně, rekordní počet odchovaných plameňáků a celkem 18 ptačích mláďat bezplatně poskytnutých pro vypuštění do volné přírody. To je jen malý výčet událostí, které se v loňském roce staly v ostravské zoologické zahradě. Níže Vám přinášíme přehled toho nejdůležitějšího, co se Zoo Ostrava podařilo za uplynulý rok zrealizovat, a to nejen v areálu zoo, ale i mimo něj…

Již řadu let se 10. leden připomíná jako Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb. Ústecká zoo se poprvé připojila v roce 2014, tedy ještě v době, kdy jako jediná v ČR chovala oba druhy ploutvonožců, tuleně obecné a lachtany tmavé. Po úhynu lachtana Moritze v prosinci 2014 se zoo kvůli nevyhovujícímu chovatelskému zařízení a na základě doporučení vedoucího odborné komise pro ploutvonožce Gerharda Meijera ze Zoo Rhenen rozhodla v chovu dále nepokračovat. V následujících letech se vždy u příležitosti mezinárodního dne zaměřila na zviditelnění zbývajícího druhu, tuleně obecného, neboť jej chová od roku 2001 a v roce 2010 se zde dokonce narodilo první mládě nejen v historii ústecké zoo, ale v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

Mláďata nemají migrační trasu vrozenou, ale musejí se ji naučit od svých rodičů. Velkým překvapením pro ochránce přírody z ostravské zoologické zahrady byla skutečnost, že letošní mládě, které bylo vybaveno speciálním vysílačem kvůli sledování, se namísto započaté migrace vrátilo zpět do oblasti svého hnízdiště. Je otázkou, jestli zde vzácní ptáci zůstanou celou zimu, nebo nakonec přeci jen odletí. A zda se mládě naučí migrační trasu.
první 104 208 311 312 313 314 315 436 557 poslední